ŠACH
(19.6.1965)
Problém č. 25 – S. Loyd La Stratégie 15. 6. 1867
Mat 3. ťahom |
Kontrolná notácia: biely Ke6 Pf4 f7 h7 (4 kamene), čierny Kg7 (1 kameň), biely začne a dá mat najneskôr tretím ťahom.
Riešiteľská súťaž
Piatich správnych riešiteľov dnešného problému odmeníme knihou.
Riešenie problému č. 21 (Hartong) z 29. mája: 1.d:c6 hrozí 2.c:d7 mat, 1...d:c6, d6, d5, d:e6, Vb3, Va3, V:h5, Vd3 2.S:c6, Db4, Jg5, c7, c:b3, c3, c4, c:d3 mat. Táto dvojťažka spracúva polovicu námetu dvojťažky č. 19 a polovicu č. 20. Knižné ceny vyhrávajú: Mikuláš Dérer, Myjava, Pažite 448, Anna Gemzová, Kežmarok, Tatraľan, pavilón, Silvester Hás, Trenčín, ul. Štátnych pracovných záloh 3/13, Oskár Klimošek, U. S. S. Olichov, Zlaté Moravce, okr. Nitra a Ondrej Onderčanin, Bratislava, Drevená 8.
* * *
V. Zagorovskij majstrom sveta
Málo sa píše o korešpondenčnom šachu, ale neprávom. Korešpondenčných šachistov, ktorí sú riadne organizovaní a pravidelne súťažia, je v ČSSR vyše 3000, teda viac ako napr. šermiarov, pozemných hokejistov, rugbistov, rýchlokorčuliarov, vodných motoristov atď. Veľmi rozsiahly systém súťaží v korešpondenčnom šachu sa delí v zásade na oblasť súťaží štátnych a medzinárodných, resp. jednotlivcov a družstiev. Mimochodom, sotva u nás niekto vie, že Československo už raz bolo majstrom sveta v korešpondenčnom šachu družstiev. Nedávno sa skončilo IV. majstrovstvo sveta jednotlivcov a titul si odniesol málo známy sovietsky šachový majster, Vladimir Zagorovskij.
Novopečený majster sveta má 39 rokov, je kandidátom historických vied a docentom na Katedre dejín SSSR Voronežskej univerzity. Šachom sa zaoberá už od detstva – o jeho talente svedčí, že ako 15-ročný sa stal preborníkom Voroneži. R. 1948 získal titul majstra športu a r. 1951 vyhral prebor Červenej armády. Jedným z najväčších jeho úspechov v praktickom šachu je 1. miesto v prebore Moskvy roku 1952 pred Kotovom, Simaginom, Florom a ďalšími známymi veľmajstrami. Korešpondenčným šachom sa Zagorovskij zaoberá asi 10 rokov. Hneď jeho prvá účasť v prebore SSSR mu prináša 3. miesto, krátko nato sa stáva účastníkom sovietskeho družstva, ktoré získava titul majstra sveta a sám spĺňa normu na dosiahnutie titulu ICCM (medzinárodný majster v korešpondenčnom šachu). Prirodzene, jeho posledný úspech vysoko presahuje všetky doterajšie.
Pre zaujímavosť uvádzame, že prvým majstrom sveta v korešpondenčnom šachu bol Purdy (Austrália), druhým Ragozin (SSSR), tretím O'Kelly (Belgicko).