Vzad <<  >> Vpred

Šachové okienko

(3. 2. 1984)


Problém č. 1016 – originál

Vladimír Ressler, Michalovce









Mat 3. ťahom (11–8)



Kontrolná notácia: b. Kh2, Sa6, Sg7, Je3, Je6, Pb2, c5, d2, g3, g6, h5 (11), č. Ke4, Sd8, Pa2, c6, e7, g4, g5, h6 (8), biely začne a dá najneskôr tretím ťahom mat. Michalovský autor sa zameriava vo svojich skladbách na českú školu. Sem možno zaradiť aj jeho dnešnú prácu, u ktorej zaujme aj úvodník. Riešenia zasielajte do 14 dní na adresu – Redakcia Východoslovenských novín, Švermova 47, 042 66 Košice s poznámkou ŠACH pri adrese.


Riešenie problému č. 1009 (Z. Libiš): 1.h8J! tempo, 1...J:e7 2.Sd2+ Kd5 3.Jg6+ J:g6 mat, 1...Jh6 2.Db4+ Ke3 3.Jf5+ J:f5 mat. Túto autorovu myšlienku kazia viaceré vedľajšie riešenia: 1.De2, De6, De8, Dc5, Va8, Vb8. Maximálny bodový zisk – 9 bodov (trojnásobok bodov, ktoré by sa dali získať pri korektnom probléme).


Odpovede čitateľom a riešiteľom

V. Klein (V. Folkmár): 1. Na šachovú ekonómiu treba dbať pri všetkých druhoch skladieb, to znamená aj u dvojťažiek a trojťažiek. Ekonómia je aj jedným z meradiel pri hodnotení šachových skladieb. Môže ustúpiť do pozadia pred vysoko originálnymi a náročnými témami a myšlienkami. Ale v takýchto prípadoch je na rozhodcovi, aby zhodnotil, či je ústupok v ekonómii adekvátny originalite a náročnosti spracovávanej témy. 2. Pri en passant nie je potrebné dokazovať, že posledný ťah nebol určitým pešiakom, ale naopak, že bol tým ktorým pešiakom. Napr.: ak čierny pešiak stojí na poli b5 a biely kráľ na a5, pričom neexistuje žiadny iný posledný ťah čierneho, potom je zrejmé, že čierny musel naposledy ťahať b7-b5 a na c5 stojaci biely pešiak môže hrať c5:b6 e. p. Ako príklad môže slúžiť nasledovná pozícia: b. Ka5, Vd7, Vg8, Jc4, Pc5 (5), č. Ka8, Sa7, Jb8, Pa6, b5, c6 (6), s výzvou mat druhým ťahom. Posledný ťah čierneho mohol byť jedine b7-b5, a preto biely hrá 1.c5:b6 e. p. hrozí 2.b7 mat, 1...S:b6 2.J:b6 mat. To je samozrejme iba schéma, ale treba podotknúť, že napr. dvojťažiek s úvodníkom e. p. je pomerne málo.

D. Kall (Prešov): Pôvodnej slovenskej alebo českej šachovej literatúry vychádza v súčasnosti veľmi málo. Dostať niečo v ruštine. Ale stále to nestačí a vychádzajú prevažne zbierky štúdií (je to pochopiteľné, keďže v nich sú sovietski skladatelia nedostižní). Rozhodne by však v knižnici žiadneho riešiteľa či skladateľa nemala chýbať napr. zbierka celoživotného diela L. I. Lošinského, ktorú stále dostať v predajniach Sovietskej knihy) pod názvom Veľmajster šachovej kompozície.

A. Mitrík (Mníšek nad Hnilcom): Vašej mnohoťažke chýba výzva. V riešení vychádza raz mat piatym ťahom a v druhom variante siedmym. Teda tým, že ste pridali dvoch strelcov sa obsah rozšíril, ale oba varianty nie sú rovnocenné (dlhé) a hlavne majú príliš priamočiare riešenie. Predovšetkým chýba akási protihra čierneho.

Všetkým riešiteľom: Pri riešení nekorektnej skladby nestačí uviesť, že je napr. neriešiteľná, ale treba pridať predpokladanú intenciu (ak chce riešiteľ získať plný počet bodov).


Vzad <<  >> Vpred