Vzad <<  >> Vpred

Šachové okienko

(21. 5. 1982)


Problém č. 926 – originál

Miloš Lakatoš, Trebišov









Mat 2. ťahom (12–12)



Kontrolná notácia: b. Kh7, Dc2, Vf8, Vh5, Sa1, Sh3, Jd1, Jd6, Pg2, g6, g7, h2 (12), č. Kf4, Da7, Vc4, Vf7, Sa8, Sb6, Jc1, Jc6, Pa2, b5, e6, f2 (12), biely začne a dá mat druhým ťahom.


V štvrťročnej riešiteľskej súťaži pokračujeme dvojťažkou, ktorá je dobrým pokrokom autora. Témou je hra čiernych kameňov na poli d4. Ešte raz upozorňujeme: pri riešení uveďte radšej všetky varianty, aby ste neuvedením tematického variantu neprišli zbytočne o body. Riešenia zasielajte do 14 dní od vyjdenia Prílohy VN na adresu – Redakcia Východoslovenských novín, Švermova 47, 042 66 Košice, s poznámkou ŠACH pri adrese.


MINIŠKOLA KOMPOZIČNÉHO ŠACHU

Dnes sa budeme zaoberať dvojťažkami.

Dvojťažka patrí medzi priame matové úlohy, v ktorých začína biely a po každej obrane čierneho mu dá mat. Za obranu pritom považujeme: a) každý ťah čierneho, ktorý bráni hrozbe, b) každý ťah čierneho kráľa, c) v tempových úlohách každý ťah čierneho, d) v úlohách so šachujúcim úvodníkom každý ťah čierneho, ktorý bráni šachu.

Rozoberme si bližšie prvý ťah bieleho.

Ten môže byť podľa svojej povahy buď zvodník (ktorý úlohu nerieši a existuje jeho jediné vyvrátenie ťahom čierneho), alebo úvodník (úlohu rieši a neexistuje jeho vyvrátenie). Obsah úlohy prebiehajúci po zvodníku alebo po úvodníku sa nazýva zvodnostná alebo skutočná hra.

Aký má byť úvodník? Najlepšie skrytý, nečakaný a iba jeden. Nemá sa v ňom privádzať do hry nehrajúca figúra, nemá sa ním brať voľné pole čiernemu kráľovi a hlavne v úvodníku sa nemá šachovať. Existujú, pravdaže, aj úlohy so šachujúcim úvodníkom, ktoré dosiahli v súťažiach vysoké ocenenia, ale šach v úvodníku musí byť dokonale odôvodnený a vyvážený obsahom. V každom prípade nech sa o takýto typ úvodníka nesnažia začínajúci a neskúsení autori.

Úlohy, ktorých obsah sa odohráva pred úvodníkom, teda v jednej fáze, sa nazývajú strategické úlohy, ktorých obsah sa odohráva navyše aj vo zvodnostnej, príp. zdanlivej fáze, sa nazývajú novostrategické, pričom porovnaním obsahu jednotlivých fáz vzniká téma (napr. zámena matov, obrán, motívov).

Existujú aj špeciálne úvodníkové témy.

Patrí tu napríklad Banného a Vladimírovova téma, ktoré spracúvajú vzťah medzi zvodníkmi a ich vyvráteniami. Jednou z nových tém v tejto oblasti je téma, ktorú prvýkrát spracoval Marián Križovenský v turnaji Pravdy 1980 a ktorá dáva do súvisu útočné a zoslabujúce motívy pokusov bieleho. Tento vzťah môže mať lineárny alebo cyklický charakter.

V budúcej MINIŠKOLE sa budeme zaoberať prvým ťahom čierneho a druhým ťahom bieleho.


Vzad <<  >> Vpred