Vzad <<  >> Vpred

Šachový kútik

(31. 8. 1976)


Problém č. 111

Alexandr O. Gerbstman

L'echiquier 1929

Biely vyhráKontrolná notácia: biely Ke4 Je2 Pe6 (3 kamene), čierny Kb5 Vd6 (2 kamene), biely začne a aj pri najlepšej obrane čierneho vynúti výhru. Riešenie pošlite do 10 dní na adresu redakcie Technických novín, ul. Obrancov mieru 19, 801 00 Bratislava. Spomedzi správnych riešiteľov vyžrebujeme troch výhercov knižných cien.

Knihy za riešenie problému č. 106 vyhrávajú: Radovan Herzan z Náměšte nad Oslavou, Ján Nízky zo Žiliny a František Tanistrák z Čadce.

Riešenie problému č. 108 (Širáň): Ako sme už uviedli, 1.c8D? nevedie k cieľu pre pat, vyhráva preto len premena na strelca: 1.c8S! Ke3 2.Sg4 K:d3 3.Sd1 a vyhrá.

Premena pešiaka na slabšiu figúru je veľmi starou, ale stále obľúbenou témou šachových štúdií. Kto by nepoznal známu skladbu Saavedru s premenou na vežu, alebo veľmajstra Koroľkova, na ktorej záverečnom mate sa podieľa päť bielych jazdcov? Pravda, existujú už aj štúdie s premenami pešiakov na všetky tri slabšie figúry, či už za sebou (vo variante jednom) alebo vedľa seba (v troch variantoch). To sú však obyčajne esteticky nie veľmi pekné diela. My sme dnes vybrali pre našich riešiteľov jednoduchú (iba štvorťahovú), ale chutnú štúdiu nestora sovietskych skladateľov štúdii, Alexandra Gerbstmana z Leningradu. Biely musí zachrániť svojho pešiaka a nemá s tým veľa práce – musí si však dať pozor na rafinovanú obranu čierneho v druhom ťahu...


Vzad <<  >> Vpred