Šachový kútik
( 3. 8. 1976)
Problém č. 107 Bohuslav Sivák 297 Hlas ľudu 6. 7. 1973
Mat 2. ťahom, pozri text |
Kontrolná notácia: b. Ka3 De8 Sa2 Je4 Pb2 e3 (6), č. Kd5 Pb5 c4 (3), biely začne a dá mat druhým ťahom, ale pozor: po zahraní prvého ťahu bieleho vzniká pozícia b) s tou istou výzvou a po jej úvodníku pozícia c) opäť mat druhým ťahom. Riešenie týchto troch pozícií pošlite do 10 dní na adresu redakcie Technických novín, ul. Obrancov mieru 19, 801 00 Bratislava. Spomedzi správnych riešiteľov vyžrebujeme troch výhercov knižných cien.
Knihy za riešenie problému č. 101 vyhrávajú: Roman Čech z Bratislavy, Jozef Gönczöl z Kolárova a Milan Mišík z Martina.
Riešenie problému č. 104 (Labai): "biely na ťahu": 1...Kd3, d3, e2 2.D:e3, J6a4, Dd2 mat, 1.Jb2 tempo 1...Kd2, d3, e2, c4 2.D:e3, V:d3, J6a4, D:d4 mat. Zámena dvoch obrán aj dvoch matov s rozličnými volnými poľami a zaujímavou motiváciou.
Úspechy šachových skladateľov sú v podstate dvojakého druhu: získanie vyznamenania (ceny, čestného uznania...) na súťaži, alebo dosiahnutie výborného tvorivého výkonu. Obyčajne to býva tak, že tvorivý úspech je korunovaný cenou v turnaji, ale stávajú sa aj opačné prípady, keď cenu získa problém veľmi slabý, prípadne nepôvodný, alebo nekorektný, alebo naopak, keď skladba kvalitná, zaujímavá alebo veľmi originálna v súťaži prepadne. Ak v našom seriáli uvádzame úspechy československých autorov, máme na mysli úspechy oboch druhov, a tak sa môže stať, že uverejníme problém, ktorý nezískal nijaké vyznamenanie. Do tejto kategórie patrí aj dnešná dvojťažka Bohuslava Siváka, veľmi všestranného a talentovaného skladateľa (ale, mimochodom, aj matematika, interného ašpiranta na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského). Ide o chutnú tzv. reťazovú úlohu.