Vzad <<  >> Vpred

Šachový kútik

(20. 4. 1976)


Problém č. 96

Ladislav Prokeš

Revista Romana de Sah 9. 1947









Biely vyhrá



Kontrolná notácia: a) biely Kc8 Sc3 Pg2 (3 kamene), čierny Kc2 Pa2 (2 kamene), biely začne a aj pri najlepšej obrane čierneho vynúti výhru – štúdia s tou istou výzvou však vzniká aj po premiestnení čierneho kráľa na b3 (pozícia b). Riešenie oboch "dvojníkov" pošlite do 10 dní na adresu redakcie Technických novín, ul. Obrancov mieru 19, 801 00 Bratislava. Spomedzi správnych riešiteľov vyžrebujeme troch výhercov knižných cien.

Knihy za riešenie problému č. 90 vyhrávajú: Milan Kocian z Bratislavy, Marián Križovenský z Vranova nad Topľou a Eugen Pavlovský z Prahy.

Riešenie problému č. 93 (Jurčo): 1...Jb3+ 2.Ka2 Kc2 3.V:a4 Jc1+ 4.Ka3 Sd6+ 5.Vb4 Jd3 6.Ka4! S:b4 7.Ja3+ Kc3 8.Jb5+! Kc4 9.Ja3+ atď. a remíza opakovaním ťahov – večné šachovanie uchráni bieleho pred matom. Sympatická figúrová štúdia talentovaného autora.

Vyše tisíc (!!) štúdií zložil za svojho života pražský stredoškolský profesor Ladislav Prokeš. Tento mimoriadne vysoký počet a zároveň prístupnosť tvorby širokému okruhu šachistov zabezpečila mu veľkú popularitu doma aj v zahraničí. Väčšina Prokešových diel akoby priamo vznikla v partii, také má "prirodzené" postavenie. Ale zároveň vždy vyjadruje nejakú výraznú kombinačnú ideu, takže je aj poučná, aj pekná. Napríklad boj strelca s pešiakom proti pešiakovi na dnešnom diagrame je typickým prokešovským nápadom: nielenže obsahuje pointovaný výber úvodníka, ale má aj chutný náprotivok po premiestnení čierneho kráľa na b3. Vznikli tak dvojčatá, ktoré aj priemerný šachista ľahko vyrieši, ale iste si ich aj nadlho zapamätá. Krása býva často jednoduchá.


Vzad <<  >> Vpred