Šachový kútik
(18. 2. 1975)
Problém č. 66 Gejza Papp Magyar Sakkélet 1963
Biely remizuje |
Kontrolná notácia: biely Kh3 Vg5 Jg4 (3 kamene), čierny Kh1 Sb6 Pc2 h7 (4 kamene), biely začne a vynúti remízu. Riešenie pošlite do 10 dní na adresu redakcie Technických novín, Hviezdoslavovo nám. 11, 801 00 Bratislava. Spomedzi správnych riešiteľov vyžrebujeme troch výhercov knižných cien.
Riešenie problému č. 63 (Sivák): Po 1.Vb2 je najlepšia odpoveď čierneho 1...Sg8+, po čom nasleduje 2.Kd6 Vh5 3.Vb8+ Kf7 4.Vb7+ s "večným šachom" (ak čierny nechce stratiť strelca). Prečo však čierny nemôže zahrať v prvom ťahu rošádu? Preto, lebo možno dokázať, že už potiahol kráľom alebo vežou. Tzv. posledný ťah (ktorým sa dospelo k diagramovému postaveniu) totiž nemohol byť ani Sg8–h7, ani Pf7:g6, lebo predtým by bol biely kráľ v šachu. Takémuto dôkazu sa hovorí retrográdny – najmä v štúdiách je pointa tohto druhu skutočne výnimočná.
Ináč pravidlo o remíze je nesporne najzaujímavejším pravidlom šachu. Dokonca mnoho šachistov ho ani presne nepozná, preto si ho dovolíme zopakovať: "Partia sa skončí remízou, keď je biely alebo čierny v pate, alebo keď sa to isté postavenie v priebehu partie opakuje trikrát pri ťahu toho istého súpera, alebo keď sa počas 50 za sebou nasledujúcich ťahov oboch súperov nebral kameň a nepotiahol pešiak." Pritom z 50–ťahového pravidla existujú výnimky pre špeciálne pozície. V hlavnom variante štúdie č. 63 sa využilo pravidlo o opakovaní pozície, v dnešnej štúdií sa využijú iné pravidlá – ktoré?