Vzad <<  >> Vpred

Šachový kútik

(16. 7. 1974)


Problém č. 59

Osmo Kaila

Economistica 1934









Mat 3. ťahom



Kontrolná notácia: biely Ke8 Da6 Sf5 (3 kamene), čierny Kg7 Sf6 (2 kamene), biely začne a dá mat najneskôr tretím ťahom. Riešenie pošlite do 10 dní na adresu redakcie Technických novín, Hviezdoslavovo nám. 11, 801 00 Bratislava. Spomedzi správnych riešiteľov vyžrebujeme troch výhercov knižných cien.

Knihy za riešenie problému č. 53 vyhrávajú: Milan Mišík z Martina, Jozef Novomestský z Bratislavy a Klára Strmeňová z Prievidze.

Riešenie problému č. 56 (Havel): 1.Vh6 tempo 1...Ka2 2.Vhb6 hrozí 3.Va5 mat, 2...Sd7 3.Va6 mat, 1...Sb7 2.V:b7 Ka2 3.Va6 mat, 1...Se6 2.V:e6 Ka2 3.Va6 mat. Iste maximálne využitie daného materiálu, ak sú modelové maty hlavnou zložkou obsahu.

Celkom iný postoj k náplni šachových úloh majú skladatelia tzv. novonemeckej školy. Ich diela majú často len jeden variant, nezáleží im priveľmi ani na čistote matu – hlavné je, aby kombinácia bola "logická" a "účelovo ekonomická". Myšlienkový postup pri riešení logického problému je podobný ako postup pri hľadaní východu z labyrintu. Urobíte tematický pokus (zahnete doľava) ale bezúspešne (chodba je slepá), preto skúsite druhú možnosť (zahnete doprava), čím získate výhodu (dostanete sa do výhodnejšej oblasti labyrintu), takže teraz už pôvodný pokus (zahnutie doľava) povedie k matu (východu). Nie je v tom niečo spoločné napríklad s logickými obvodmi? – Doplnková podmienka o účelovej ekonómii znie v zjednodušenej podobe takto: tematický pokus má vyvrátiť jediná účinná obrana čierneho. – A po tomto úvode sa pokúste vyriešiť nie zložitú trojťažku fínskeho autora – vrátane objavenia tematického pokusu a jeho vyvrátenia.

* K dopytu Novomestského: Malý zborník Loydových úloh vyšiel v Moskve roku 1960 pod názvom "Izbrannyje zadači S. Lojda" (autor R. Kofman).


Vzad <<  >> Vpred