25 Vzad <<  >> Vpred 27

ŠACHY

Vedie Juraj Bosák

16 (24.4.1954)


Tematický turnaj Sveta socializmu

Redakcia Sveta socializmu a vedenie šachovej rubriky v snahe zoznámiť našich čitateľov s objavmi sovietskej šachovej školy a rozšíriť počet našich skladateľov šachových problémov vypisuje tematický turnaj, t. j. súťaž v skladaní šachových problémov na danú tému. Každý účastník súťaže zašle dvojťahovú úlohu na jednu z predpísaných tém ("Barulinova obrana" alebo téma "Somov"). Zložené úlohy s podrobným riešením zašlite do konca mája t. r. na adresu redakcie Sveta socializmu s označením "šachy – tematický turnaj". Traja víťazi turnaja budú odmenení knižnými cenami.

Obidve horespomenuté témy boli objavené vynikajúcimi sovietskymi problémistami Barulinom a Somovom a sú známe tiež pod názvom "líniová kombinácia A" a "líniová kombinácia B". Bývajú najčastejšie spracované v dvojťažkách. Uvádzame popis obidvoch tém:

Barulinova obrana: Biely svojím prvým ťahom vytvorí hrozbu, pri ktorej vykľučuje (t. j. prerušuje pôsobnosť po línii) vlastnú diaľkovú figúru (dáma, veža, strelec), pôsobiacu na niektoré pole okolo čierneho kráľa. Na toto pole ešte však stále pôsobí aj iná biela diaľková figúra, čierny sa bráni proti hrozbe tak, že vykľúči aj túto bielu figúru, takže hrozbový mat nevyjde pre uvoľnenie poľa pri čiernom kráľovi. Týmto ťahom však čierny tiež oslabí svoje postavenie a tak umožní iný mat.

Téma Somov: Prvý ťah ľubovoľný, hrozba tiež ľubovoľná (alebo tempo), čierny svojím obranným ťahom vkľúči bielu diaľkovú figúru (t. j. otvorí jej pôsobnosť) na niektoré pole okolo čierneho kráľa, čím umožní bielemu prerušiť inú vlastnú diaľkovú figúru, pôsobiacu na to isté pole, a tak dať mat.

Pre bližšie osvetlenie uvádzame príklad na Barulinovu obranu v jednoduchom postavení: b. Ka4, Vb3, Sg1, Ja5, Jd8, Pe4 (6), č. Ka6, Vf8, Pa3, a7 (4), mat druhým ťahom. Riešenie: 1.Jd8-c6! a hrozí 2.Jb4 mat s prerušením bielej veže. Čierny sa bráni prerušením strelca 1...Vf2, po čom už nejde 2.Jb4, pretože čierny kráľ by mal voľné pole b6, ale ide jedine 2.Jb8 mat. Keď v pôvodnom postavení premiestnime čiernu vežu na f2, dostaneme novú dvojťažku, príklad na tému Somov. Riešením je opäť 1.Jdc6!, ale hrozba je iná: 2.Jb8 mat. Čierny bráni hrozbu ťahom 1...Vf8, pričom vkľúči na pole b6 strelca, čím umožní prerušenie veže a mat 2.Jb4. Z príkladov vidíme, že podstatou Barulinovej obrany je vykľúčenie bielej figúry, zatiaľ čo základom témy Somov je protikladná myšlienka: vkľúčenie bielej figúry. Preto hovoríme, že téma Somov je antiformou Barulinovej obrany.

Teraz ešte niekoľko pripomienok k vlastnej súťaži: Danú tému možno samozrejme spracovať aj vo viacerých hrách, kombinovať s inými témami a doplňovať pobočnými hrami. Vhodne volenými úpravami tohto druhu úloha získava na svojej hodnote. Úlohy treba spracovať tak, aby boli korektné (bez vedľajších riešení, duálov v cenných hrách, neriešiteľnosti a nemožného postavenia). Okrem toho treba dbať na to, aby úloha mala pekný, nenápadný úvodník, zaujímavé riešenie, aby neobsahovala zbytočné figúry a pod. Rozsudok (výsledok turnaja) bude zostavený pre obidve témy spoločne a uverejnený v časopise Svet socializmu.

Prinášame ešte jednu ukážku, ako tieto kombinácie spracúvajú sovietski skladatelia. Ukážka obsahuje Barulinovu obranu v šiestich hrách. Úloha sa počíta do riešiteľskej súťaže. Riešenie zašlite do 14 dní na adresu redakcie: Bratislava, Stalingradská 8.


Úloha č. 23

Leonid A. Isajev

I. cena

Trud 1928









Mat 2. ťahom (11–8)



Kontrolná notácia: b. Kg8, Dg6, Va4, Ve1, Sa3, Sb7, Jc3, Jg7, Pb2, b3, c4 (11), č. Kd4, Va6, Vh4, Sd7, Sh6, Ja7, Pc7, e6 (8), mat druhým ťahom. (2 body)


25 Vzad <<  >> Vpred 27