Vzad <<  >> Vpred

Kompozičný šach

Vedie: Bedrich Formánek

(21.1.1995)



Skladba č. 67K. Schreinzer

11689 Deutsche Schachzeitung 9.1908









Mat 3. ťahom (10–6)



Kontrolná notácia: b. Kb7 Jb6 Jd3 Pb4 c2 d2 f2 g3 h5 h6 (10), č. Kd4 Jh7 Pd5 d7 f5 f7 (6), biely začne a dá mat najneskôr tretím ťahom. Riešenie prinesieme o týždeň.


Poznáte Schreinzera?

Šachových skladateľov, ktorí kedy žili na území terajšieho Slovenska, poznáme okolo 600. Ale stále ešte sa objavujú "noví" z minulosti. Náš známy riešiteľ Marian Červenka z Bratislavy nedávno natrafil na meno Schreinzer ("aus Pressburg"). Tento pán uverejnil vo vtedajšom renomovanom Deutsche Schachzeitungu dve skladby: trojťažku v r. 1908 a štvorťažku v r. 1909. Okrem toho sa jeho meno niekoľkokrát vyskytlo medzi riešiteľmi. Bohužiaľ, redaktor kompozičnej časti časopisu nebol "nemecky dôsledný", uvádzal iba iniciálky krstných mien a občas ich svojvoľne menil. Nad diagramom uvádzame K, ktoré vysoko prevládlo nad H, R a L. Ale najmä prosíme našich bratislavských čitateľov, ktorí majú blízko k archívom a kronikám, aby nám pomohli tohto šachistu bližšie identifikovať. Ako to už v podobných prípadoch býva, nie je vylúčené, že Schreinzer žil v Bratislave iba prechodne.

Riešenie skladby č. 65 (Formánek): 1. potiahnutie šachovnice o jeden rad nahor: osem čiernych figúr z nej spadne, ostatné sa posunú o jedno pole, 1...Kg1-h1 2.0-0-0 mat! Bizarný úvodník jedným šmahom zlikviduje tri "priestupky proti reálnosti": cvrčka na g1 (ako sa len autor opovážil použiť túto abstraktnú figúru!), tretieho, premeneného strelca na f1 (ktorý navyše šachoval bieleho kráľa) a škaredú konštrukciu so zbytočnými čiernymi figúrami. Po prvom ťahu je už všetko podľa socialistického realizmu (a biely má právo na rošádu, lebo kráľ a veža sa ešte nepohli – pohla sa len šachovnica). (FF)


Vzad <<  >> Vpred