Vzad <<  >> Vpred

Kompozičný šach

Vedie: Bedrich Formánek

(29.10.1994)



Skladba č. 55Tibor Orbán

Pochvala

Die Schwalbe 1976









Postavenie po 4. ťahu čierneho.

Aký bol priebeh partie? (15–15)



Kontrolná notácia: b. Ke1 Dd1 Va1 Vh1 Sc1 Jb1 Jg1 Pa2 b2 c2 d2 e4 f2 g2 h2 (15), č. Ke8 Dd8 Va8 Vh8 Sc8 Sf8 Jb8 Jg8 Pa7 b7 c6 e6 f7 g7 h7 (15); treba zistiť, ako prebiehala partia, ktorá sa presne po 4. ťahu čierneho (nie skôr!) dostala do postavenia na diagrame. Riešenie prinesieme o týždeň.

Po kratšom prerušení pokračujeme s touto rubrikou v sobotňajších vydaniach, ale v nezmenenom štýle. Pre úplnosť uvádzame, že predchádzajúca rubrika vyšla 2. septembra t. r. a bola v poradí päťdesiata štvrtá...


Dôkaz

Osobitný žáner kompozičného šachu tvorí tzv. dôkazová partia: ide o umelo vytvorenú partiu, ktorá vyústi do určitej pozície, pričom riešiteľ pozná len túto pozíciu a spätne musí vydedukovať, ako prebiehala partia. Obyčajne sa vyžaduje, že dôkazová partia mala dokonale jednoznačný priebeh (t. j. bez možných prehodení ťahov alebo odbočiek), a aby pritom obsahovala nejakú kombinačne zaujímavú alebo prekvapujúcu ideu – napr. premeny pešiakov na figúry, ktoré predtým alebo potom boli brané, vzájomnou výmenou figúr na pôvodných poliach a pod. V dôkazových partiách sa registrujú aj rekordy, najmä pokiaľ ide o dĺžku: pred desiatkami rokov patril medzi rekordérov Nemec Karl Fabel, teraz jeho pozíciu prebral Francúz Michel Caillaud. Ale vo svete je niekoľko autorov, ktorí v tomto žánri dosahujú výborné výkony: z našich treba menovať najmä Ladislava Packu z Galanty. Pravda, občas sa podarí vytvoriť aj pikantnú "miniatúrku", ako to bolo v tomto prípade.

Riešenie skladby č. 54 (Pituk): Zdanlivé hry (po všetkých ťahoch čierneho) 1...Kc5, Ke5, Sf5~ 2.S:e3, d4, Sf6 mat, riešenie 1.Jd5 tempo 1...Kc5, Ke5, Sf5~ 2.d4, Sf6, S:e3 mat. Jedno z najkrajších spracovaní cyklickej zámeny matov – Lačného témy. (FF)


Vzad <<  >> Vpred