Vzad <<  >> Vpred

Kompozičný šach

Vedie: Bedrich Formánek

(29.7.1994)



Skladba č. 49Július Breyer

Pesti Napló 1914









Mat 2. ťahom (7–6)



Kontrolná notácia: b. Ke7 Db7 Vf4 Sa7 Sf5 Jg6 Pg4 (7), č. Kd5 Vd6 Jd2 Jf3 Pc6 f6 (6), biely začne a dá mat druhým ťahom. Treba si všimnúť, že maty sú pripravené na všetky ťahy čierneho... Riešenie prinesieme o týždeň.


Július Breyer

Tento vynikajúci a všestranný šachista (častejšie uvádzaný s pôvodným maďarským krstným menom Gyula) sa narodil 30.4.1893 v Budapešti, pričom hodno uviesť, že jeho otec pochádzal z Nitry. Druhá okolnosť, ktorá ho viaže k Slovensku, súvisí s tým, že pod vplyvom revolučných udalostí v Maďarsku sa r. 1919 presťahoval aj s rodinou do Bratislavy (býval na terajšej Panskej ulici). Bohužiaľ, možno aj v dôsledku namáhavej šachovej kariéry (množstvo turnajov, simultánok – mimochodom, 30.1.1921 prekonal v Košiciach svetový rekord, keď zohral v simultánke naslepo 25 partií – a vydávanie bratislavského zábavného časopisu Szellemi Sport – Geistes Sport) žil len veľmi krátko: zomrel v Bratislave ako 28-ročný (9.11.1921) a tu bol aj pochovaný (na neologickom židovskom cintoríne). Pravda, treba dodať, že jeho pozostatky previezli pred niekoľkými rokmi do Budapešti. – Aj v kompozičnom šachu prejavil Breyer mimoriadny talent a svetoznámym sa stal najmä pionierskou retrográdnou skladbou s využitím 50-ťahového remízového pravidla. Nie je nám známe, koľko skladieb vcelku uverejnil (po prvotine z r. 1910), ale podarila sa mu aj jedna dvojťažka, ktorou predstihol dobu o niekoľko desaťročí.

Riešenie skladby č. 48 (Darvall): Na prvý pohľad to vyzerá, že vyhrá ten, kto začne: biely dá mat 1.b7, kým čierny vezme pešiaka 1.a:b6 a vyhrá, lebo biely kráľ ho nedostihne. Vtip je však v tom, že prvá možnosť neprichádza do úvahy, lebo posledný ťah nemohol vykonať čierny (stiesnený kráľ a nepohnutý pešiak). Po poslednom ťahu bieleho je teda na ťahu čierny... (FF)


Vzad <<  >> Vpred