Vzad <<  >> Vpred

Kompozičný šach

Vedie: Bedrich Formánek

(21.1.1994)



Skladba č. 22G. Jörgensen

Dagens Nyheder 1933









Samomat 2. ťahom (5–5)



Kontrolná notácia: b. Kh1 Dd5 Vg1 Jg6 Pb7 (5), č. Kh3 Vb1 Vc1 Sa8 Jd2 (5), biely začne a prinúti čierneho dať mat najneskôr druhým ťahom.


Samomat

Písalo sa ešte len 13. storočie, keď neznámy šachista prišiel na myšlienku "obrátiť" cieľ súperov v tom zmysle, že biely bude hrať tak, aby nútil čierneho dať mat (bielemu kráľovi) a čierny sa tomu bude všemožne brániť (aby ten mat nemusel dať). Ako sa ukázalo, hrať s podobnými úmyslami od počiatočného postavenia partie nevedie k ničomu, ale pre kompozíciu je takáto "zvrátená" logika mimoriadne zaujímavá. Jednoduchý príklad na dnešnom diagrame to ukazuje veľmi výstižne: biely začne 1.b8S! (premena na strelca) a hrozí 2.Dg2+ s vynúteným 2...S:g2 mat. Po obrane 1...Jf3 vyjde 2.D:f3+ S:f3 mat, ale do obsahu skladby patria ešte ďalšie štyri varianty (ak neberieme do úvahy maty 1...V:g1 a 1...S:d5, ktorými by čierny porušil svoju ideológiu)... V 5. svetovej súťaži bolo vypísané oddelenie samomatov tretím ťahom s takouto témou: Biela línia, ktorú čierny odcloní, sa potom znovu zacloní bielym kameňom. Toto odcláňanie a zacláňanie sa môže uskutočniť na už existujúcej línii, alebo na línii, ktorá sa vytvorí až neskôr. Ide o náročnú tému vyžadujúcu si rozsiahlejšie vysvetlenie: prípadným záujemcom ho pošleme na požiadanie listom.

Riešenie skladby č. 21 (N. N.): 1.S:g2+ Kf5 2.Sh3+ Ke4 3.Sf5+ K:f5 4.Jd6 mat (rovnako 3...Kf3 4.Jd4 mat). Tematicky je vstup č. kráľa na f5 (1...Kf5), potom jeho odchod z tohto poľa (2...Kf5-e4), ďalej vstup bieleho strelca na dané pole (3.Sf5+). Je samozrejmé, že tento veľmi jednoduchý príklad by vo svetovej súťaži nemal šance na bodované miesto. (FF)


Vzad <<  >> Vpred