Vzad <<  >> Vpred

Kompozičný šach

Vedie: Bedrich Formánek

(24.12.1993)



Skladba č. 18

Radu Voia a Virgil Nestorescu

I.-II. cena e. a.

Revista de Sah 1953









Biely vyhrá (3–2)



Kontrolná notácia: b. Ke4 Jh6 Pg2 (3), č. Kc3 Jb7 (2), biely začne a vynúti výhru. Riešenie sa začína takto: 1.Kd5 (bráni vstupu čierneho jazdca do hry) 1...Kd3 2.g4 Ke3 3.g5 Kf4 4.g6 (zdá sa, že biely pešiak ľahko unikne, ale tu čierny nastražil pascu) 4...Jd6!! 5.K:d6 Kg5 6.g7... Otázka pre riešiteľov znie: v čom vlastne pasca spočíva a ako sa jej biely vyhne? Dokončenie riešenia prinesieme o týždeň.


Štúdia

Okrem šachovnice a figúrok existuje už asi len jedno spojivko medzi hraným a kompozičným šachom: skladby s výzvou biely začne a vyhrá, resp. biely začne a remizuje – jedným slovom štúdie. Ich autori sa usilujú umelecky stvárniť záverečnú fázu partie, pričom však hľadajú také obraty a jemnosti, ktorých pravdepodobnosť výskytu v partiových koncovkách je minimálna. Medzi typické štúdiové námety patrí premena pešiaka na slabšiu figúru, nečakaný modelový mat v strede šachovnice (prípadne zdvojenie alebo strojenie matov), systematické pohyby figúr a pod. Jedným z vďačných námetov štúdií je aj pat, a práve táto "téma" sa dostala do vypísania 5. svetovej súťaže v kompozičnom šachu: Biely vyhrá, pričom sa vyhne patu; patovaný čierny kráľ nesmie stáť na okraji šachovnice. Tému navrhli Rumuni, rozhodca je rumunský, preto nie div, že aj autori jedného z oficiálnych príkladov pochádzajú z Rumunska.

Riešenie skladby č. 17 (Haymann): Okrem uvedeného (1.Kb3 Vf3 2.Dh4 Se5 mat) vedie k cieľu aj 1.Dc1 Df3 2.Kd1 e4 mat. Tentoraz vznikla nová priama batéria Df3-Pe2-Kd1, utvorená z druhej dvojice kameňov pôvodných dvoch batérií. Je zaujímavé, že v oboch matoch sa uplatnia aj pôvodné batérie, ale ako nepriame (Dc6-Sc3 na pole c2, Vf2-Pe2 taktiež na c2). (FF)


Vzad <<  >> Vpred