Vzad <<  >> Vpred

Kompozičný šach

Vedie: Bedrich Formánek

(1.10.1993)



Skladba č. 6Arnold Pongrácz

Schachzeitung 1.-2.1860









Mat 2. ťahom (4–4)



Kontrolná notácia: b. Kd2 Dd7 Va5 Vh5 (4), č. Kd4 Sd5 Pc5 e5 (4), biely začne a dá mat druhým ťahom. Riešenie prinesieme v nasledujúcej rubrike.


Arnold Pongrácz

Každý, kto sa trochu hlbšie zaoberá nejakým odvetvím vedy, techniky, umenia – alebo šachu, nemôže sa vyhnúť pohľadu do minulosti. Pokiaľ ide o kompozičný šach a Slovensko, Daniel Lichard svojimi kalendárovými diagramami zasial prvé semienka, ale hlavný impulz prišiel zrejme zo zahraničia. Gróf Arnold Pongrácz (narodený 18.7.1810 v Nededzi pri Žiline) bol v tom čase náčelníkom Hontianskej župy (v Balážskych Ďarmotách) a ako šachista sledoval rubriku v lipskom časopise Illustrirte Zeitung. Spočiatku iba riešil, ale po pár rokoch sa pokúsil o skladbu: mal už 44 rokov, keď mu vo Wiener Schach-Zeitungu uverejnili prvotinu, 15-ťahový samomat. Tomuto žánru sa aj neskôr intenzívne venoval, až sa vypracoval na najlepšieho skladateľa samomatov svojho obdobia. Pravda, zložil aj zopár pekných "normálnych" matových úloh, najmä pod vplyvom svojho veľkého priateľa, vtedajšieho kráľa kompozičného šachu, Konrada Bayera z Olomouca. V tom čase boli v móde najmä mnohoťažky, ale prvý slovenský šachový skladateľ osvedčil aj cit pre dvojťažky, dokonca možno povedať, že sa zaslúžil o ich rozvoj. Iste najpublikovanejšou jeho dvojťažkou je skladba na dnešnom diagrame. Uverejnil ju ako symbolickú úlohu na "tému" rádového kríža (Ordenskreuz), šachovú verejnosť však upútala skôr svojím tempovým charakterom a nenápadným úvodníkom.

Riešenie skladby č. 5: 1.De7 hrozí 2.D:g5+, D:d8, Vh5, Vf2, Ka2, K:b1, f4+ a po jedinej obrane proti všetkým hrozbám 1...Jf6 nasleduje 2.Dc7+ alebo 2.J:d4. Úvodník je jediný, ale duály nepridávajú na kráse... (FF)


Vzad <<  >> Vpred