Vzad <<  >> Vpred

Šach

Vedie Bedrich Formánek

(22. 7. 1961)


HSIANG–ČCHI

Tak sa nazýva hra, veľmi obľúbená medzi ľudom v Číne a svojimi zásadami príbuzná šachu. Aj v čínskom šachu je cieľom hráča zmatovať súperovho kráľa, za výhru sa však pokladá aj dať pat a okrem toho nie je prípustný večný šach. Pravda, trochu nezvyklé sú pravidlá tykajúce sa chodu kameňov.


Hsiang-Čchi


Čínsky šach sa hrá na šachovnici o rozmeroch 9x10 a partia sa začína z postavenia znázorneného na diagrame. Kráľ sa môže pohybovať o jedno pole, ale iba horizontálne alebo vertikálne (nikdy nie po diagonále) a naviac nesmie opustiť vyznačený malý štvorec. Platí však veľmi zaujímavé a dôležité pravidlo, podľa ktorého medzi kráľmi, stojacimi na jednom stĺpci musí byť aspoň jeden kameň (králi sa teda "na diaľku" ohrozujú). Čínske dámy sú síce dve na každej strane, ale zaveľa nestoja: taktiež nesmú opustiť malý štvorec a pritom sa pohybujú o jedno pole diagonálne (majú teda k dispozícii len 5 polí). Strelci skáču po diagonále o dve polia (napr. Sc1–a3 bez ohľadu na to, či je b2 prázdne alebo obsadené) a ich pohyb je obmedzený na vlastnú polovicu šachovnice (nesmú prekročiť strednú čiaru). Čínsky jazdec naopak neskáče, ale sa "šinie" cez jedno pole vodorovne alebo zvisle (na ktoré nepôsobí!) na ďalšie pole diagonálne (vzďaľujúc sa pritom od základného poľa ťahu) – Jb1 teda pôsobí na a3 a c3 (cez b2), ale ťah Jb1–d2 je v základnej pozícii nemožný, lebo c1 je obsadené. Veža sa pohybuje naprosto rovnako ako v "našom" šachu, zato pešiaci sú odlišní: idú najprv iba o jedno pole dopredu, ale po prekročení strednej čiary sa ich pohyb rozšíri aj na susedné polia vo vodorovnom smere (napríklad pešiak a4 môže postupne ťahať na a5–a6–b6! a pod.). Po príchode na posledný rad ostávajú pešiaci pešiakmi – môžu sa už teda pohybovať iba po tomto rade o 1 pole. Rošáda v čínskom šachu neexistuje.

Čo sa týka brania súperových kameňov, kráľ, dáma, strelec, jazdec a veža berú v čínskom šachu podľa tých istých zásad ako v našom – pozor však na pešiaka: ten berie tiež v rovnakom smere ako ťahá bez brania, neberie teda diagonálne!

Napokon na b3 a h3 stoja špeciálne kamene zvané pao – pohybujú sa síce ako veže, ale brať môžu iba po preskočení jedného kameňa (akéhokoľvek). Napr. pao b3 môže ťahať na b4, b5, b6, b7, nesmie brať pao b8, nesmie ťahať na b9, ale môže brať jazdca b10 (v podobnom zmysle aj šachuje). Čínsky šach možno hrať celkom regulárne podľa uvedených pravidiel (ostatné pravidlá sú prakticky rovnaké ako v našom šachu), len si treba nakresliť väčšiu šachovnicu a použiť dve súpravy kameňov (veža postavená na hlavu môže predstavovať pao).


Vzad <<  >> Vpred