Magyar Sakkvilág 1936

Biely vyhrá (3+5)

Kontrolná notácia: b. Kc1, Dh2, Je1 (3), č. Ka1, Sh7, Pb3, c3, h4 (5), biely začne a vyhrá. Ako zabráni hrozbe 1...b2~?

Družstvá o Majstra ČSR

Najvyššie šachové súťaže družstiev ostali v úplnom tieni súťaži futbalových, hokejových, basketbalových a iných. Nie je to iste správne, veď šach je čo do masovosti pred väčšinou športov. Pravda, divákov natoľko neláka, ale nie je tomu čiastočne na vine aj to, že sa v dennej tlači nebolo možno dočítať o usporiadaní "ligových" šachových stretnutí?

Oblastné súťaže E a F, ako najvyššie slovenské súťaže družstiev sa už skončili. Prvú vyhral Slovan Bratislava ÚNV pred TTS Trenčín, Tatran Bratislava VÚ, Slovan Bratislava Pravda, Slavoj Bratislava Vinohrady, Spartak Komárno, TJ Ružomberok a Spartak Martin. Víťazom druhej skupiny sa stala jednota Košice, na ďalších miestach skončili Tatran Prešov, Slovan Vysoké Tatry, Baník Žiar nad Hronom, Lokomotíva Košice, Lokomotíva Zvolen, Baník Rožňava a Baník Podbrezová. Posledné dve družstvá z každej skupiny zostupujú do nižších súťaží (krajských preborov), prvé družstvá zohrajú turnaj s víťazmi skupín A, B, C, D z českých krajov o titul majstra CSR družstiev. V družstvách hrá 9 mužov a jedna žena. Pravda, nie sú zriedkavé prípady, že v nich vidíme aj dorastencov. Je zaujímavé, že práve "mladé" družstvá vykazujú najlepšie výsledky!