Mat 2. ťahom (6+6)

Kontrolná notácia: b. Kc8, Vc7, Sg7, Je6, Pe4, g6 (6), č. Kd6, Vg5, Pb4, b5, c6, e7 (6), biely začne a dá čiernemu kráľovi mat 2. ťahom. – Riešenie v najbližšej rubrike.

Riešenie problému č. 1 (Darvall) z 25. IV. 1959: Kto teda vyhrá? Čierny! Stačí, keď zahrá a:b6 a pešiak má voľnú cestu. Nemohol však zahrať biely 1.b7 mat? Nie, pretože ťah, ktorým sa dospelo k pozícii problému, mohol robiť iba biely a biely nemôže ťahať za sebou dva razy!

Hry mládeže

V Banskej Štiavnici sa už po druhý raz uskutočnila veľká šachová akcia. Vyše 100 mladých slovenských šachistov a šachistiek štyri dni bojovalo o rôzne tituly. Celkové víťazstvo a putovný pohár KV ČSM získali nevidomí šachisti z OSŠ v Levoči! Súťaž jednotlivcov vyhral Soršák z JSŠ Šahy, bleskový turnaj Kende zo Spišskej Novej Vsi a riešiteľskú súťaž Ferenc zo Spišskej Novej Vsi. V družstvách boli prví šachisti zo Šiah, v súťaži pionierov Lokomotíva Košice. Súťaž dievčat vyhrala Nagyová z Košíc. – Hry ukázali dobrú prácu banskobystrického KV ČSTV a KV ČSM a veľký záujem našej mládeže o šach.

Radi by sme dostali správy o šachu mládeže z ostatných krajov!