Vzad <<  >> Vpred

KOMPOZIČNÝ ŠACH

(26.7.2008)


Skladba č. 450neznámy autor

Domová pokladňica 1849, str. 273









Mat 7. ťahom (7–13)



Nástup kompozičného šachu na Slovensku sa datuje do obdobia pred 160 rokmi. Už v prvom ročníku rodinného kalendára Domová pokladňica (1847) uverejnil známy vydavateľ Daniel Lichard na štvorčekovej "šachovnici" slabikovú hádanku, ktorá, ako doslova napísal, "rozobrať sa musí pomocou Šachovej hri, a síce podla skoku koňíka". Dnes sa tento typ problémov nezvykne zaraďovať medzi šachové, ale z úspechu hádanky (rozriešilo ju vyše 65 čitateľov) Lichard v nasledujúcom ročníku usúdil, že "i na Slovensku pekná hra šachová moc prjaťelou má" a rozhodol sa pokračovať v šachovej rubrike. A tak už r. 1848 publikoval v kalendári prvú skladbu na prvom šachovom diagrame na území Slovenska. Išlo o päťťažku neznámeho autora, ktorú sme reprodukovali v našej rubrike pod číslom 5. O rok neskôr kompozičný šach v Domovej pokladňici pokračoval ďalším diagramom, ktorý reprodukujeme dnes. Kým päťťažka mala pomerne závažné duály, sedemťažka je už korektná a svojou úvodnou obeťou dámy a nasledujúcim matovým vedením na svoju dobu celkom zaujímavá. Škoda len, že Lichard nenapísal, kto boli autori týchto prvých skladieb, ani to, či išlo o originály alebo len reprodukcie. Ale ako sme už napísali, nedá sa vylúčiť, že ich zložil sám, prípadne v spolupráci so svojím priateľom a šachovým partnerom Jozefom Miloslavom Hurbanom (na ktorého evanjelickej fare v Hlbokom boli 12.-13. júla 1848 položené základy spisovnej slovenčiny). Mimochodom, podľa dovtedajšej terminológie mali šachové kamene tieto názvy: král, královná, väža, behúň, koňík a sedljak (prípadne pion).

Kontrolná notácia: b. Kb3 Dc1 Sa3 Jf2 Jh7 Pa4 e4 (7), č. Kd4 Da7 Vb1 Vc8 Sb2 Se8 Jb6 Je7 Pc2 c6 d3 e3 g7 (13), biely začne a dá mat najneskôr siedmym ťahom. Riešenie prinesieme o týždeň.

Riešenie skladby č. 449 (Kovalič – mat tretím ťahom): 1.De8 hrozí 2.Jb6+ Kc5 3.Dc6 mat, 1...Je7 2.D:f7+ Ke5 3.c:d4 mat, 1...Df3 2.Dc6+ Ke6 3.Jg5 mat, 1...Se7(Sd8) 2.Db5+ Ke4 3.V:d4 mat. Uvádzame preklad komentára britského rozhodcu Normana Macleoda: "Fascinujúca skladba, v ktorej je téma spracovaná v koncentrovanej forme v troch variantoch pri použití troch línií, troch tematických čiernych kameňov a troch tematických polí. V každom variante čierny kameň otvára líniu na jedno tematické pole, biela dáma napáda druhé a čierny kráľ sa viaže na treťom, pričom tri varianty vytvárajú cyklus otváraní línií, napádaní a väzieb." (ff)


Vzad <<  >> Vpred