2. miesto

"Quick" Antalya 2008

Pomocný mat 2. ťahom (4–7)

b) Ke8 na c3

Z európskeho festivalu kompozičného šachu v Antalyi prinášame ešte niekoľko ďalších zaujímavých informácií. Okrem oficiálnych majstrovstiev Európy sa uskutočnili ďalšie riešiteľské súťaže. V otvorenej ("Open") súťaži, ktorá bola tentoraz rozdelená na dve kolá (v každom sa riešilo po jednej dvojťažke, trojťažke, mnohoťažke, štúdii, samomate a pomocnom mate) zvíťazil Selivanov (RUS) s 58,5 bodmi pred Mukosejevom (RUS) 57,5 a Javadovom (AZE) 57 (21. Kolčák, 26. Širáň spomedzi 35 riešiteľov). Prvý raz usporiadali otvorenú súťaž špecializovanú na štúdie: pri rovnakom počte bodov mal najmenší čas Aliev (AZE), druhý bol Viktorov (RUS) a tretí van Herck (BEL) – z 22 účastníkov, bez Slovákov. Tradičnú vylučovaciu "Solving show" vyhral Feoktistov, keď vo finále porazil Pletneva (obaja RUS) 5:3, na treťom mieste skončil Dragoun (CZE). V 30-minútovom riešení 30 dvojťažiek ("Quick solving") bol najlepší McDowell (GBR) 20,2 pred Feoktistovom 18,3 a Paavilainenom (FIN) 17,1 (16. Širáň, 18. Kolčák, 36 účastníkov). Nakoniec treba spomenúť súťaž juniorov, ktorú (spomedzi ôsmich riešiteľov bez slovenskej účasti) vyhral Poliak Gorski.

Naši riešitelia dosiahli teda priemerné výsledky, výborne sa však prezentovali v pridružených skladateľských súťažiach. V jednej z troch "rýchlych" súťaží (na pomocné maty) získal druhé miesto Širáň (pozri diagram) a štvrté miesto Klemanič so spoluautorom Dragounom, a v druhej súťaži (taktiež na pomocné maty) prvé miesto opäť dvojica Klemanič + Dragoun. Navyše Klemanič zvíťazil v oddelení dvojťažiek turnaja, ktorý vypísala pri príležitosti európskeho festivalu ruská organizácia kompozičného šachu.

Kontrolná notácia: a) b. Kf6 Vg3 Sd3 Jf3 (4), č. Ke8 Db3 Vh8 Sa2 Pb4 g6 h5 (7), b) kráľa e8 premiestniť na c3; v oboch pozíciách čierny začne a pomôže bielemu dať mat najneskôr druhým ťahom. Riešenie prinesieme o týždeň.

Riešenie skladby č. 436 (Mikan – samomat piatym ťahom): 1.Vb6! tempo 1...g6 2.Va6!! Kd4 3.Sf6+ Kc4 4.Jb2+ Kc5 5.Dg5+ J:g5 mat, 1...Kd4 2.Jb5+ Kc4 3.Jb2+ Kc5 4.Dd6+ J:d6+ 5.Se3+ V:e3 mat. Dva zaujímavé modelové maty, jeden batériový s dvojšachom a druhý "priamy" vežou, pričom sa však v medzihre (J:d6+) taktiež využíva batéria. Na riešiteľsky veľmi náročnom prvom variante si vylámala zuby prevažná väčšina riešiteľov majstrovstiev Európy. (ff)