Vzad <<  >> Vpred

KOMPOZIČNÝ ŠACH

(18.8.2007)


Skladba č. 399 – originál

Georg Pongrac, Wien (Rakúsko)









Pomocný mat 2. ťahom (6–7)

b) a c) – pozri text



Veľkým úspechom slovenských autorov sa skončili dve tematické medzinárodné skladateľské súťaže, ktoré usporiadala česká organizácia kompozičného šachu pri príležitosti pardubických majstrovstiev Európy v riešení. E. Klemanič zvíťazil v trojťažkách a II. cenu získal v pomocných matoch, P. Gvozdják má III. cenu a tri čestné uznania (z toho jedno spoločné s Ľ. Lačným) v trojťažkách. Tri pochvalné zmienky získali ešte M. Kasár a O. Mihalčo. Témou v oboch oddeleniach bola "aktívna obeť jazdca najmenej dvakrát".

Už sme v našej rubrike písali o Bratislavskom krúžku kompozičného šachu, ktorý bol založený v januári 1973 a odvtedy usporadúva pravidelné stretnutia šachových skladateľov a riešiteľov. Menej sa vie, že podobné krúžky fungujú aj v Moskve, Prahe – a najbližší vo Viedni. Boli sme sa o tom aj presvedčiť. Vedúcim krúžku je bývalý prezident svetovej organizácie PCCC K. Wenda a medzi pravidelných návštevníkov patria viacerí známi rakúski kompoziční šachisti, ako napr. H. Zajic, C. Gamnitzer, A. Zidek, H. Bernleitner, F. Ziak – a v posledných rokoch k nim pribudol G. Pongrac, síce Rakúšan, ale s juhoslovanskými koreňmi, ktorý dobre rozumie aj po slovensky. O našich vzájomných dobrých stykoch a vzťahoch svedčí jeho originálny trojníkový pomocný mat na dnešnom diagrame, ktorý venoval čitateľom nášho denníka.

Kontrolná notácia: a) b. Ka2 Ve6 Jf3 Pe3 f2 g2 (6), č. Ke2 Dd1 Vd5 Sf1 Sh4 Pd3 f4 (7), b) Vd5 premiestniť na b4, c) vzájomne premiestniť Jf3 a Pg2 (t.j. Jg2 a Pf3); vo všetkých troch pozíciách čierny začne a pomôže bielemu dať mat najneskôr druhým ťahom. Ako pomôcku uvádzame riešenie c): 1.d2 Vc6 2.Kd3 J:f4 mat. Celé riešenie prinesieme o týždeň.

Riešenie skladby č. 398 (Bolton – mat siedmym ťahom): Keby začínal čierny, po jedinom 1...Kd5 nasleduje 2.Vc6 s pokračovaním ako v riešení. Zaujímavé je, že biely má jedinú možnosť, ako túto kombináciu nepokaziť: 1.Vc7! Teraz však nevzniká tempo, ako sa asi domnieval aj autor, ale hrozba 2.Je6+ Kd5 3.Kf5 Kd6 4.c3! Kd5 5.Jd4 Kd6 6.Jb5+ Kd5 7.c4 mat! Pravda, táto kombinácia sa v skutočnej hre nerealizuje, lebo po obrane čierneho 1...Kd5 ide 2.Vc6! Kd4 3.Jf7 Kd5 4.Je5 Kd4 5.Jd3 Kd5 6.Jb4+ Kd4 7.c3 mat. Teda celý postup sa opakuje, ale o "poschodie" nižšie, čo sa týka aj dokonalých (echových) modelových matov. Uvedenú hrozbu po úvodníku objavil pravdepodobne až Eugene Albert r. 1965. (ff)


Vzad <<  >> Vpred