Vzad <<  >> Vpred

KOMPOZIČNÝ ŠACH

(21.7.2007)


Skladba č. 395Juraj Lörinc

3. čestné uznanie

JT J. Zellera 2000









Mat 2. ťahom (7–8)

Einsteinov šach



Tak ako sa vymýšľajú rozličné nové druhy športov (hokejbal, in-line hokej, florbal...), aj kompozičný šach umožňuje zavádzanie "hier" s novými pravidlami – a ide to oveľa jednoduchšie, lebo nie sú potrebné nové ihriská, hokejky, lopty. Stačí vhodne a presne definovať zmeny v pravidlách. V našej rubrike sme sa už stretli s deviatimi takýmito "exošachmi" (circe, madraský, andernašský...), až dnes sa dostávame k tzv. Einsteinovmu šachu. Vymysleli ho Francúzi R. Bédoni a J. Zeller r. 1981, vychádzajúc z istej podobnosti s Einsteinovou teóriou relativity, keď šachové kamene pri svojich pohyboch akoby strácali alebo získavali "energiu". Základné pravidlo je pomerne jednoduché: pri ťahu bez brania sa dáma zmení na vežu, veža na strelca... (postupne D-V-S-J-P-P – teda pešiak ostáva pešiakom), a pri braní naopak (P-J-S-V-D-D – dáma ostáva dámou), pričom kráľ sa nemení. Povedali by sme, že branie sa oplatí dvojnásobne, keďže vtedy sa kameň posilňuje. Názorným príkladom je dvojťažka na diagrame (od nášho známeho experta na exošachy), obsahujúca tematickú zvodnosť a riešenie. Prvá fáza sa začína zvodníkom 1.Vc3(S)? s hrozbou 2.Sh4(J) mat (v zátvorkách pre istotu uvádzame premenenú figúru); varianty sú 1...Vd4(S) 2.Jg4(P) mat, 1...Ve7(S) 2.Sg7(J) mat, podobne po 1...Vd8(S), ale po obrane 1...V:e5(D)! biely nemôže matovať. Druhou fázou je riešenie, v ktorom sa varianty zaujímavo pomenia...

Kontrolná notácia diagramu: b. Kh5 Vc5 Sc6 Sf6 Jf2 Pe5 g6 (7), č. Kf5 Vd5 Vd7 Sb1 Pa4 e6 f3 f4 (8), biely začne a dá mat druhým ťahom – podľa pravidiel Einsteinovho šachu. Celé riešenie prinesieme o týždeň.

Riešenie skladby č. 394 (Folkmann – mat štvrtým ťahom): Hlavný plán 1.Sc3? s hrozbou 2.Sb4 mat nevychádza pre 1...Dc7+!, prvý prípravný plán 1.Sd4? (hrozí 2.Sc5 mat) viazne na 1...Je6!, preto druhým prípravným plánom (ktorý je riešením) 1.Se5! (hrozí 2.Sd6 mat) biely jazdca odláka 1...Je8, aby po uskutočnení prvého prípravného plánu 2.Sd4 prilákal vežu 2...Vc7, takže konečne teraz už vyjde hlavný plán 3.Sc3! D:h3 4.Sb4 mat (ťahom 3...D:h3 pomohol čierny bielemu k tomu, aby mat bol modelový, podstatné však je, že čierny stratil možnosť obrany 3...Dc7?) . Záujemcom o tzv. logické kombinácie odporúčame porovnať túto štvorťažku s Pachmanovou trojťažkou č.389: ide o odlišný typ drážďanskej témy. (ff)


Vzad <<  >> Vpred