Vzad <<  >> Vpred

KOMPOZIČNÝ ŠACH

(31.12.2005)


Skladba č. 320 – originál

Miroslav Brada, Zvolen









Mat 1. ťahom (2–1)

Žartovná skladba



Ak padne šachová rubrika presne na Silvestra, je to signál, že v nej treba uverejniť niečo žartovné. Už dávno je známe, že prvý v tomto žánri na Slovensku, a možno aj na svete, bol "trnavský pustovník" gróf Arnold Pongrácz, keď r. 1863 vytvoril skladbu, v ktorej biely kráľ uskutočnil rošádu bez veže (teda ťahom Ke1-c1), čo autor odôvodnil tým, že silný biely dal slabému čiernemu na začiatku partie túto vežu "fór". Neskôr sa smiali riešitelia na stovkách šachových žartov rozličného druhu, napríklad aj na naozaj komickej premene bieleho pešiaka na druhého čierneho kráľa, alebo na veľmi drsnom postupnom odstrihávaní jednotlivých radov šachovnice. Ťažko povedať, koľko možností ostalo zatiaľ neobjavených, ale pravdepodobne dosť, keďže humor (aj šachový) je nevyčerpateľný. Dnes predstavujeme na diagrame originál s veľmi originálnym nápadom nášho známeho autora. Je to niečo medzi trilerom a filozofickým prístupom k terminológii. Žartovné problémy sa podobajú rébusom: pomerne ľahko sa skladajú (ak je nápad), ale ťažko riešia...

Kontrolná notácia: b. Kc6 Sb4 (2), č. Kb8 (1), biely dá mat prvým ťahom, žartovná skladba. Riešenie prinesieme o týždeň.

● A namiesto zvyčajného riešenia silvestrovská partia baróna Prášila proti N.N. (v zátvorkách sú komentáre baróna): 1.e4 (najostrejšie) d5 (škandinávska obrana) 2.e5 (rýchlo na kráľa) d4 (čo si to dovoľuje) 3.c3 (prudký útok na pešiaka) f6 (odkrýva slabý bod f7) 4.e:f6 (samozrejme) d:c3 (tým nepochodí) 5.f:e7 (garde) c:d2+ (úbohý medzišach) 6.S:d2 (dostáva do hry strelca) S:e7 (čo iného mu ostáva) 7.Jf3 (začína sa matový útok) Jc6 (hra dvoch jazdcov) 8.Jc3 (útok nadobúda hrozivé formy) Jf6 (hra štyroch jazdcov) 9.Je2 (hlboký ťah) Jd7 (čierny nemá myšlienky) 10.Jfd4 (a dáma sa trasie) Jce5? (nezbadal nasledujúci rozhodujúci ťah) 11.Je6! (a teraz ukáž, ako zachrániš dámu) Jd3 (no toto). N.N. neohlásil mat, lebo nevedel hrať šach. (ff)


Vzad <<  >> Vpred