Vzad <<  >> Vpred

KOMPOZIČNÝ ŠACH

(12.11.2005)


Skladba č. 314Petr Sobolevski

Cena

Šachmaty v SSSR 1951









Biely vyhrá (5–5)



Téma mnohoťažiek 8. svetovej súťaže v kompozičnom šachu je definovaná takto: Treba zložiť skladbu mat štvrtým ťahom, v ktorej riešení sa biely kameň vráti na pole, na ktorom bol v základnom postavení skladby, alebo na ktoré ťahal v priebehu hry. Požadujú sa najmenej dva takéto varianty. – Príklad sme uviedli pred týždňom a dnes ho opakujeme na malom diagrame s pripojeným riešením. Ako vidieť, úvodník môže byť súčasťou návratového manévru, podobne sa počíta aj hrozba. V týchto prípadoch sa figúra jednoducho vráti na pôvodné pole (A-B-A), dovolené sú však aj dlhšie manévre, napr. rovnakou cestou (A-B-C-B-A), ale aj formou tzv. kolobehu (A-B-C-A, A-B-C-D-A). Samozrejme, čím dlhšie budú tematické manévre, čím ich bude viac, alebo čím budú krajšie a kombinačne bohatšie, tým väčšie šance bude mať skladba v ťažkej konkurencii vrcholnej svetovej súťaže. – Na dnešnom diagrame je príklad na tému štúdií, ktorú vysvetlíme o týždeň: treba si všimnúť najmä moment, keď biely "nastaví" čiernemu druhú figúru. Celé riešenie má iba päť ťahov...

Kontrolná notácia: b. Kf1 Vh6 Sc1 Pb4 e2 (5), č. Kh8 Vd5 Sh2 Pf7 h7 (5), biely začne a vynúti výhru. Riešenie prinesieme o týždeň.

Riešenie skladby č. 313 (Chlubna – mat štvrtým ťahom): 1.Kb7 hrozí 2.Sd3+ Kd5 3.e4+ S/f:e4 4.Sc4 mat – tu je téma splnená prvýkrát, keď strelec c4 najprv ťahal na d3 a potom sa vrátil na c4, 1...f4 2.Kc8! – a tu druhýkrát, keď kráľ c8 ťahal v úvodníku na b7 a potom sa vrátil na c8 (hrozí 3.Jg5+ Kd4 4.J7e6 mat) 2...f3 3.e3 (4.Jg5 mat) 3...S:e3 4.d3 mat. Z príkladu taktiež vidno, že nezáleží na tom, v ktorých ťahoch sa návratový manéver uskutoční, a či biely v rámci manévru vykoná nejaký medziťah (napr. 3.e4+), alebo zahrá návratový ťah bez medziťahu (2.Kc8). (ff)


Vzad <<  >> Vpred