Vzad <<  >> Vpred

KOMPOZIČNÝ ŠACH

(22.10.2005)


Skladba č. 311

Viačeslav Piľčenko a Valerij Šavyrin

I. cena

JT Kirillov 2001









Mat 2. ťahom (9–9)



Ako prvú zo siedmich tém 8. svetovej súťaže predstavujeme veľmi zrozumiteľnú tému "oddelenia E": treba zložiť pomocný mat tretím ťahom, v ktorého matujúcom ťahu biely ťahá na pole, ktoré predtým (v ktoromkoľvek ťahu) opustila čierna figúra (nie pešiak). Navyše je podmienka, že matujúci ťah nesmie byť batériový. Prípustné sú viaceré riešenia aj dvojníky (napr. vznikajúce premiestňovaním jednotlivých kameňov), ale nie tzv. zeropozície (keď sa dvojníky odvodzujú od pozície, ktorá sama osebe nie je skladbou). Príklad sme uviedli pred týždňom a dnes ho opakujeme na malom diagrame s pripojeným riešením. Sympatickú "geometrickú" príchuť kombinácii dávajú ťahy oboch úvodných figúr na rovnaké pole a4 (čo nie je súčasť definície témy). Samozrejme, kto chce vo vrcholnej súťaži uspieť, bude musieť tému spracovať viackrát, alebo/a zložitým a kombinačne zaujímavým a jednotným spôsobom. – Na dnešnom diagrame je príklad na tému dvojťažiek.

Kontrolná notácia: b. Kh1 Da6 Vh4 Sa5 Ja4 Jf3 Pc2 e4 e6 (9), č. Kc4 Vb8 Sf8 Jb5 Jg7 Pc3 c5 e3 h5 (9), biely začne a dá mat druhým ťahom. Tematické zvodnosti sú 1.J:c3? (s hrozbou 2.e5 mat) a 1.S:c3? (2.Je5 mat). Riešenie prinesieme o týždeň.

Riešenie skladby č. 310 (Ott – pomocný mat tretím ťahom): 1. riešenie 1.Sd1-a4! Jf2 2.Ke3 b3 3.Jf3 Jd1 mat, 2. riešenie 1.Vd4-a4! Jf5 2.Ke2 b4 3.Vf1 Jd4 mat. Každé z riešení obsahuje tematický odchod čiernej figúry z budúceho matového poľa, ťahy bieleho jazdca a čierneho kráľa, ťah bieleho pešiaka zacláňajúci úvodnú čiernu figúru k matovému poľu a napokon blokovanie poľa jednou zo "zvyšných" čiernych figúr a mat na "opustenom" poli. Tu je však malá nejednotnosť, keďže ťah Jf3 predstavuje čisté blokovanie, kým ťah Vf1 okrem blokovania aj zrušenie napadnutia poľa d4. Oba maty sú modelové. (ff)


Vzad <<  >> Vpred