Vzad <<  >> Vpred

KOMPOZIČNÝ ŠACH

(20.9.2003)


Skladba č. 206

Boris Gusev a Karen Sumbaťan

I.-II. cena ex aequo

Moskovský turnaj 1998









Biely vyhrá (4–2)



Svetová organizácia kompozičného šachu vydáva každý rok (aj keď často oneskorene) sympatický "list" s názvom štúdia roka, ktorého cieľom je propagácia štúdiového šachu. Štúdia je skladba s výzvou biely vyhrá alebo biely remizuje. Štúdia roka, ktorú vyberá skupina rozhodcov z ročnej svetovej produkcie, má čo najlepšie spĺňať dve kritériá: aby bola naozaj kvalitná a pútavá, ale pritom aj dostatočne zrozumiteľná širším vrstvám šachistov. Za rok 1998 sa tejto cti dostalo štúdii dvojice ruských autorov (na diagrame). Pozrime si začiatok riešenia. Ak chce biely vyhrať, musí sa pokúsiť doviesť svojho pešiaka na 8. rad a tam ho premeniť. Ale nebude to ľahké, lebo v ohrození je aj jazdec. Po samozrejmom 1.b6 zahrá čierny najlepšie 1...Ka3 2.b7 Vd8+!: teraz nejde 3.b8D? V:b8+! 4.K:b8 Kb2! a jazdec je v pasci. Preto biely pokračuje 3.Ka7! Kb2 4.Sg4! s hrozbou 5.Sc8 (aj po 4...K:a1) a vyhrá. Najlepšou odpoveďou čierneho je 4...Ve8, po čom už nestačí 5.Sc8? Ve7! s remízou, lebo opäť padne pešiak aj jazdec. Aj v tejto pozícii však biely dokáže svoju prevahu: zahrá výborný ťah, po ktorom má čierny niekoľko možností, ale vzhľadom na ohraničenosť šachovnice neujde z dosahu rafinovaného útoku. Estetický zážitok zo záverečných krátkych kombinácií už prenechávame čitateľom.

Kontrolná notácia: b. Ka8 Sh5 Ja1 Pb5 (4), č. Ka4 Vd2 (2), biely začne a vyhrá aj pri najlepšej obrane čierneho. Dokončenie riešenia prinesieme o týždeň.

Riešenie skladby č. 205 (Dragoun – pomocný mat druhým ťahom): 1. riešenie 1.J:f3 V:c5+ 2.K:c5 Dc1 mat, 2. riešenie 1.J:c2 S:d5+ 2.K:d5 Dh1 mat. Branie bielych figúr je veľmi obľúbenou témou pomocných matov. V prvom ťahu čierny jazdec musí brať jednu z bielych figúr, pretože nemá kam inam ísť, v druhom ťahu biely musí obetovať druhú figúru s cieľom otvoriť líniu pre svoju dámu. (ff)


Vzad <<  >> Vpred