Vzad <<  >> Vpred

KOMPOZIČNÝ ŠACH

(18.5.2002)


Skladba č. 138Michal Hlinka

1. pochvala

Sakkélet 1992









Biely vyhrá (5–4)


Slovenský kompozičný šach dostal veľkú posilu: práve vyšla kniha Michala Hlinku Štúdia, kráľovná koncoviek (Národné osvetové centrum, 112 strán A5, 140 diagramov), obsahujúca významnú časť tvorby nášho najlepšieho skladateľa štúdií. Publikácia má síce šachovo-autobiografický charakter, jej hlavný prínos však treba vidieť v uvádzaní do tvorivých myšlienkových postupov, ktoré musí každý dobrý skladateľ štúdií zvládnuť. Sú v nej aj kapitoly pre začiatočníkov, týkajúce sa definície štúdie, pravidiel, rozličných názorov porovnávajúcich štúdiu s teóriou koncoviek, ako aj súťaží v skladaní štúdií. Ale azda najhodnotnejšou časťou sú podrobné riešenia, vysvetľujúce rozličné nuansy obsahu, ktoré robia z publikácie takmer učebnicu. Ide o výnimočnú knihu aj vo svetovej literatúre, ktorú možno odporúčať nielen všetkým záujemcom o štúdie, ale aj praktickým šachistom, snažiacim sa zdokonaliť v koncovkách. Keďže publikácia nebude v distribučnej sieti, záujemcovia o jej kúpu sa môžu prihlásiť buď u autora, alebo aj na adresu našej rubriky.

Z tvorby M. Hlinku uvádzame netypicky menej náročnú výhrovku z turnaja maďarského mesačníka, v ktorej sa biely musí vyhnúť patovej pasci, aby nakoniec rozhodol prekvapujúcim spôsobom v šiestom ťahu.

● Majstrom Poľska v šachovom riešení sa stal domáci Murdzia pred Borodavkinom z Ukrajiny a Dragounom z Česka. Dvaja naši účastníci (spomedzi 32 zo 7 štátov) skončili na 6. (Kolčák), resp. 11. mieste (Širáň).

Kontrolná notácia: b. Kc4 Sa2 Pb5 c5 d6 (5), č. Ka8 Sb4 Ja6 Je4 (4), biely začne a vynúti výhru. Riešenie prinesieme o týždeň.

Riešenie skladby č. 137 (Pituk – mat druhým ťahom): 1.S:d4 hr. 2.De5 mat, 1...V:d4, J:d4, Ve6, Je6, V:d6, S:d6 2.Vb5(c4?), c4(Vb5?), Db5(Je7?), Je7(Db5?), Va5(Jb6?), Jb6(Va5?) mat. Pionierska dvojťažka na danú tému: dvojnásobné blokovanie troch polí s dokonalými antiduálmi – nevychádzajúce duály (v dôsledku dodatočných, tzv. antiduálových motívov jednotlivých obrán čierneho) sú uvedené v zátvorkách. (ff)


Vzad <<  >> Vpred