KOMPOZIČNÝ ŠACH
(13.1.2001)
Skladba č. 70 – Thomas R. Dawson Fairy Chess Review 1956
Mat 3. ťahom (6–3) Cvrček Ch5! |
Quo vadis, kompozičný šach? Začiatok tretieho tisícročia je iste vhodnou príležitosťou na úvahy o ďalšom vývoji tohto odvetvia, ktoré nie je založené na analýze základného postavenia partie, ale na slobodnej invencii autorov. Kým niektoré žánre sú už za svojím zenitom, alebo na konci s dychom (najmä dvojťažky s modelovými matmi, ale čiastočne česká škola všeobecne), iné majú svoj vývoj pred sebou, alebo dokonca len vznikajú. Najväčšou výhodou kompozičného šachu sú možnosti vymýšľať a zavádzať nové figúry, šachovnice, žánre a pravidlá. Nie všetko nové sa ujme, ale čo ostane, má svoju silu. A tak sa občas aj v našej rubrike pozrieme na úspešné experimentovanie v duchu umeleckej modemy.
Dnes to bude cvrček, v súčasnosti najpopulárnejšia exofigúra, ktorú vymyslel už roku 1912 Angličan Thomas Rainer Dawson. Cvrček ťahá v smeroch ako dáma, ale len na pole bezprostredne za prvým kameňom, ktorý mu stojí v ceste. Tak napr. Ch5 na diagrame môže ťahať iba na h7 alebo e2, ale po odťahu dámy (napr. Dc6) dáva šach! Kto sa pokúsi nájsť riešenie?
Kontrolná notácia: b. Ke1 Dc5 Ch5 Pb3 b5 f3 (6), č. Ka5 Pe7 h6 (3), biely začne a dá mat najneskôr tretím ťahom. Riešenie prinesieme o týždeň.
Riešenie skladby č. 69 (Formánek – mat 2. ťahom, žart): Keby začínal čierny, ide 1...h2 2.Dg2 mat, ale 1...K:g3!, zvodnosť 1.Kg1? K:g3 2.Df2 mat, ale 1...h2+!, riešenie 1.0-0??! h2(Ke3) 2.De2 mat. Biely si "úmyselne" pomýlil polohu kráľa a veže, a zahral adášor, čiže rošádu odzadu. (ff)