KOMPOZIČNÝ ŠACH
(11.9.1999)
Skladba č. 2 – Leonid Kubbel Národní listy 1909
Mat 2. ťahom (5–2) |
Nikto nevie odpovedať na otázku, či je šach šport alebo umenie, ale pokiaľ ide o kompozičný šach, mnohí experti ho zaraďujú medzi odvetvia umenia. Má svoje smery, štýly a školy, zásady hodnotenia, históriu a súčasnosť, klasiku a modernu, vynikajúcich predstaviteľov a amatérov, slovenskú aj svetovú organizáciu, riešiteľské "show", knihy a časopisy, súťaže, ceny a rekordy, počítačové programy, nesmrteľné kombinácie, miniatúrky, valcovú šachovnicu i humor – ale všetkému kraľuje snaha o krásu. Pre tých, ktorí mu rozumejú, je to mimoriadne pekné hobby, prinášajúce veľa zážitkov, uspokojenia a radosti, azda podobne ako hudba. – A kto by tomu neveril, nech sa pokúsi vyriešiť dvojťažku vynikajúceho petrohradského šachového skladateľa lotyšského pôvodu Karla Artura Leonida Kubbela (1891–1942).
Kontrolná notácia: b. Ke4 Dg8 Ja8 Pc7 d7 (5), č. Kb7 Ja7 (2), biely (ktorého pešiaci sa pohybujú zdola nahor) začne a po odpovediach čierneho dá ihneď mat. Riešenie prinesieme o týždeň.
Riešenie skladby č. 1 (Darvall): Keby začínal biely, vyhrá ihneď matom 1.b7, čierny na ťahu by však vzal bieleho pešiaka 1...a:b6 a vyhral by postupom svojho pešiaka na b1, kde by si ho premenil na dámu. Po správnu odpoveď si musíme zájsť do minulosti: kto vykonal posledný ťah (teda ten, ktorým sa dospelo do diagramového postavenia)? Je zrejmé, že čierny to nebol, preto posledný ťah musel vykonať biely, na ťahu je čierny – a správna odpoveď na otázku teda znie: vyhrá čierny!