Vzad << >> Vpred

ŠACH

(28.3.2024)


Skladba č. 4515 – originál

Ľuboš Kekely, Snežnica

White Kd1 Ra1 Rb2 Black Kg1 Pc3 Pd3

Pozri text (3–3)


Aprílové žarty

◆ Kontrolná notácia diagramu: b. Kd1 Va1 Vb2 (3), č. Kg1 Pc3 d3 (3), biely vráti posledný ťah a dá čiernemu mat. Pozícia b) vzniká po premiestnení Va1 na a2, pozícia c) po pridaní čierneho jazdca na f1 v b). Riešenie pozície c): späť Vh2-b2, potom 1.Va2-g2 mat. Zostávajúce riešenia skladby pošlite do dvoch týždňov e-mailom na adresu sport@pravda.sk (predmet ŠACH). Jedného vyžrebovaného riešiteľa odmeníme časopisom PAT A MAT.

Riešenie skladby č. 4511 (Ložek): I. 1...Jc5+ 2.Kd5 Jd7 3.Vge6 Vd1 mat, II. 1...Jd8+ 2.Kf5 Jf7 3.Vce6 Vf1 mat. Modelové echo symetrické podľa stĺpca "e". Odmenu za riešenie vyhráva Pavol Brtáň, Kriváň.

◆ Blížiaci sa 1. apríl, sviatok všetkých "žartérov", je dôvodom pomerne nezvyčajnej originálnej skladby a trochu ľahšieho tónu dnešnej rubriky. Šachisti sú zvyčajne považovaní za nudných patrónov, no humor – aj keď často dosť špecifický – k šachu neodmysliteľne patrí. Pripomeňme si ho historkou, ktorá sa vraj prihodila ešte kedysi v päťdesiatych rokoch minulého storočia. Hrali spolu sovietsky veľmajster Aleksandr Kotov a argentínsky veľmajster Miguel Najdorf, obaja hráči vtedajšej užšej svetovej špičky. Najdorf bol pod tlakom, no obeťou dvoch figúr prešiel do koncovky, v ktorej mal Kotov len dvoch jazdcov proti osamotenému kráľovi. Táto koncovka je remízová, tak sa Najdorf spýtal Kotova prečo hrá ďalej. "Viete," – odvetil mu Kotov – "bol som cez dovolenku na Kaukaze a tam som sa zoznámil s jedným storočným starčekom. Naučil som ho hrať golf a on mi za odmenu prezradil tajný postup ako sa dá zmatovať kráľ dvomi koňmi..." Najdorf bol chvíľu v šoku, no za chvíľu mu došlo, že ide o žart jeho vtipného súpera. Partia sa samozrejme s úsmevom a podaním rúk okamžite skončila remízou.

◆ V DK Ružinov sa 5.4.2024 o 18.00 uskutoční ďalšie stretnutie záujemcov o kompozičný šach spojené s prednáškou Juraja Brabca „Systematika novostrategických dvojťažiek“. Všetci záujemcovia sú vítaní! (lp)


Vzad << >> Vpred