Vzad << >> Vpred

ŠACH

(29.12.2023)


Skladba č. 4502 – originál

Ivan Jarolín, Bratislava

Emil Klemanič, Pezinok

Ladislav Packa, Galanta

Koniec partie 1. ťahom (3–2)

žartovný problém, 3 riešenia


Silvestrovské fígle

Kontrolná notácia diagramu: b. Ke6 Pf5 f7 (3), č. Kg7 Sg8 (2), biely začne a ukončí partiu 1. ťahom (matom, alebo patom). K Silvestru sa hodí úsmevnejší zimný žáner, no najskôr vysvetlivky – šachovnica je na ľadovej kryhe ovplyvnenej oteplením, jej okraje sa topia a neunesú ťažké figúry – dámy, veže, ani kráľa. Preto je 1.f:g8V mat? iba zvodnosť, vežu ľad neunesie. Jedným z riešení je 1.f:g8J pat, jazdec je ľahkou figúrou. Zostáva nájsť dve riešenia, venujte pozornosť prívlastkom "ťažký" a "ľahký"...

Riešenia pošlite do dvoch týždňov e-mailom na adresu sport@pravda.sk (predmet ŠACH). Jedného vyžrebovaného riešiteľa odmeníme časopisom PAT A MAT.

Riešenie skladby č. 4498 (Hudák): I. 1.Kh1 Jf3 2.g2 Jg3 mat, II. 1.Kh2 Jf3+ 2.Kh3 Jf4 mat, III. 1.Kh3 Jf4+ 2.Kh4 Jeg6 mat. Odmenu za riešenie vyhráva Juraj Lörinc, Bratislava.

● Šachový humor je veľmi špecifický, pripomeňme si ho historkou: Majster sveta Alechin hral simultánku v menšom meste. Prišiel o hodinu skôr a navštívil mestské pohostinstvo. Miestni amatéri sa tam pripravovali na stretnutie s veľmajstrom a jeden z nich, ktorý Alechina nepoznal, ho vyzval, aby si spolu zahrali. Alechin bielymi rozohral španielsku hru a po 1.e4 e5 2.Jf3 Jc6 3.Sb5 a6 zahral neortodoxné 4.S:a6?!? a keďže bol majstrom sveta, tak partiu vyhral aj bez obetovaného strelca. Znechutený súper požiadal o odvetu – no aj ostatné partie s rovnakým otvorením dopadli rovnako. Alechinov súper sa zúčastnil aj na simultánke. Opakovalo sa otvorenie a keď veľmajster v 4. ťahu chytil strelca, tak súper sa ozval: Ak zoberiete na a6, tak vám šachovnicu hodím o hlavu! A Alechin pokorne ustúpil na a4... (lp)


Vzad << >> Vpred