White Kd5 Se5 Sh1 Black Ke3 Rf4 Be7 Se2

Pomocný mat 2. ťahom (3–4)

a) diagram b) biely Se7

Výborné výsledky slovenských riešiteľov

Kontrolná notácia diagramu: a) b. Kd5 Je5 Jh1 (3), č. Ke3 Vf4 Se7 Je2 (4), b) namiesto čierneho biely strelec; v oboch pozíciách čierny začne a pomôže bielemu dať mat najneskôr druhým ťahom.

Riešenia pošlite do dvoch týždňov e-mailom na adresu sport@pravda.sk (predmet ŠACH). Jedného vyžrebovaného riešiteľa odmeníme darčekom a časopisom PAT A MAT.

Riešenie skladby č. 4414 (Durst): a) 1.Sh5 Ve5+ 2.Kg6 f8J mat, b) 1.Sb7 f8D 2.S:e4 D:f6 mat, c) 1.Vg8+ f:g8D 2.S:g5 De6 mat. Tri premeny pešiaka a tri blokovania poľa pri zaujímavom mechanizme vytvárania dvojníkov. – Odmenu vyhráva Ignác Mészáros, Nemecko.

● Tradičné majstrovstvá Európy v riešení šachových skladieb prilákali v tomto roku do lotyšskej Rigy 12 zväčša štvorčlenných družstiev a pre slovenských účastníkov sa skončili veľmi úspešne. V súťaži 61 jednotlivcov zvíťazil ruský junior Danila Pavlov (pod vlajkou FIDE), keď z 90 možných bodov dosiahol 83. Na druhom mieste bol Poliak Piotr Murdzia 72,75 a na treťom náš reprezentant Tomáš Peitl 70,75 (ďalej 7. Richard Dobiáš 67,5 – 12. Marek Kolčák 62,75 – 40. Oto Mihalčo 35,75). Aj v súťaži družstiev sme získali bronzové medaily: 1. Srbsko 205.25 – 2. Litva 203 – 3. Slovensko 201. Navyše Kolčák vyhral silne obsadenú súťaž seniorov.

● Tridsiate medzinárodné majstrovstvá Slovenska v riešení šachových skladieb sa uskutočnia pod záštitou SOKŠ v dňoch 4.-5. júna 2022 v klubovni ŠK Slovan Bratislava, Černyševského 8, Bratislava-Petržalka. Hlavná súťaž sa začína v sobotu o 9,30 h a v nedeľu o 9,00 h. Navyše tri neoficiálne súťaže (rýchle riešenie, "solving show" a riešenie naslepo) sú na programe v sobotu medzi 15,00 – 18,00 h. (kh)