Pomocný mat 2. ťahom

a) diagram b) Pc4 na e3 (8–5)

Úspešní slovenskí riešitelia v silnej konkurencii

Kontrolná notácia diagramu: a) b. Ke1 Vg5 Sc7 Jb4 Pc5 c6 e4 e5 (8), č. Kd4 Dh2 Sa4 Pc3 c4 (5), b) Pc4 premiestniť na e3; v oboch pozíciách čierny začne a pomôže bielemu dať mat najneskôr druhým ťahom. Riešenie b) je 1.D:e5 Vg4 2.D:c5 e5 mat.

Riešenie a) pošlite do dvoch týždňov e-mailom na sport@pravda.sk (predmet ŠACH), alebo poštou na adresu redakcie Pravdy spolu so súťažným kupónom a s označením ŠACH (pri adrese). – Meno jedného vyžrebovaného riešiteľa uverejníme a odmeníme ho darčekom a časopisom PAT A MAT.

Riešenie skladby č. 4240 (Štúň): I. 1.Vd2 Kc7 2.Vf2 Kd6 3.Ke3 Ke5 4.Sf3 Sg5 mat, II. 1.Vd4 Sd3 2.Sd5 Kd7 3.Kf4 Ke7 4.Ke5 Sc7 mat. Všetko je "echové": blokovania polí, zacláňania línií, aj "takmer" modelové maty. – Odmenu vyhráva Tomáš Novotný, Košice.

● Na 49 turnajoch 15. ročníka medzinárodnej riešiteľskej súťaže ISC (27.1.2019) sa zúčastnilo 648 riešiteľov zo 49 štátov. V hlavnej kategórii zvíťazil opäť poľský majster sveta Piotr Murdzia so 60 bodmi pred Johnom Nunnom (V.B.) 59, keď náš Tomáš Peitl na 12. mieste dosiahol 47 bodov. V druhej kategórii bol Slovák Jozef Pinter na 8. mieste. Tohtoročnou novinkou súťaže bola účasť Spojených arabských emirátov, keď jedným zo súťažných miest bola Fudžejra. Je osobitne zaujímavé, že práve Murdzia (a viacerí ďalší známi riešitelia) boli pozvaní zúčastniť sa na ISC v tomto meste... (kh)