White Bh8 Sc5 Ka4 Pe4 Black Pc7 Pe7 Pb6 Rb5 Kc4 Ba3 Pb3 Pd3 Ph3 Qf2 Rh2

Pomocný mat 2. ťahom

4 riešenia (4–11)

Na medzinárodnej riešiteľskej súťaži má Slovensko bronzovú medailu

Kontrolná notácia diagramu: b. Ka4 Sh8 Jc5 Pe4 (4), č. Kc4 Df2 Vb5 Vh2 Sa3 Pb3 b6 c7 d3 e7 h3 (11), čierny začne a pomôže bielemu dať mat najneskôr druhým ťahom, k cieľu vedú štyri prvé ťahy čierneho. Jedným z riešení je 1.Vh1 J:b3 2.Dc5 Jd2 mat. Ďalšie tri riešenia pošlite do dvoch týždňov na adresu redakcie Pravdy, Trnavská cesta 39/A, 832 66 Bratislava, s označením ŠACH (pri adrese), alebo e-mailom na sport@pravda.sk (predmet ŠACH). – Jedného vyžrebovaného riešiteľa odmeníme darčekom a časopisom PAT A MAT.

Riešenie skladby č. 4140 (Hudák a Formánek): a) 1...Vh4 2.b5 b4 mat, 1.b6 Vh4 2.b5 b4 mat, b) 1...b3 2.d4 Vh5 mat, 1.Kc4 Kc6 2.d4 b3 mat. Efektívne využitie daného materiálu na štyri modelové maty, z toho dva "poschodové" echové. – Vypísanú odmenu vyhráva Ing. Ladislav Krump, Lipová 8, 934 01 Levice.

● Na 38 turnajoch 13. ročníka medzinárodnej riešiteľskej súťaže ISC sa zúčastnilo 489 riešiteľov z 31 štátov (z toho 14 zo Slovenska). V prvej kategórii zvíťazil Angličan J. Nunn s 59 bodmi pred G. Jevsejevom (Rus.) 56,5 a O. Mihalčom (SR) 55, čo je vynikajúci výsledok; T. Peitl 48 bol na 13. a M. Kolčák 35,5 na 44. mieste. Druhú kategóriu (pre menej skúsených riešiteľov) vyhrala veľmi prekvapujúco Lotyška L. Roguleová 60 (100 %!), keď zo Slovákov boli najlepší 11. D. Medveď 40,5 a 14. T. Novotný 37,5. V tretej kategórii (do 13 rokov) sme tentoraz nemali zastúpenie – zvíťazil Grék D. Kollias. Na Slovensku boli turnaje v Bratislave a Košiciach. (kh)