Mat 3. ťahom (7–9)

Výborné výsledky mladých slovenských riešiteľov

Kontrolná notácia diagramu: b. Kg3 Dc4 Vg7 Sd8 Pf3 f4 f6 (7), č. Kf5 Va8 Sb1 Jh8 Pc6 d6 d7 e7 g6 (9), biely začne a dá mat najneskôr tretím ťahom. Riešenie pošlite do dvoch týždňov na adresu redakcie Pravdy, Trnavská cesta 39/A, 832 66 Bratislava, s označením ŠACH (pri adrese), alebo e-mailom na sport@pravda.sk (predmet ŠACH). – Jedného vyžrebovaného riešiteľa odmeníme darčekom a časopisom PAT A MAT.

Riešenie skladby č. 4083 (Bidleň, verzia Grinčenko): I. 1.K:a6 Jd6 2.Va5 S:b7 mat, II. 1.K:c6 Va5 2.Vd6 Je5 mat, III. 1.K:c4 Kb2 2.Vc5 V:a4 mat. Ukrajinskému autorovi sa podarilo urobiť modelovým aj tretí mat, ale stratil sa mu trojitý cyklus bielych figúr (ostal len dvojitý). Zaujímavá otázka: čo je viac? – Vypísanú odmenu vyhráva Jozef Ložek, 951 23 Lukáčovce 444.

● Na 33 turnajoch tohtoročnej medzinárodnej riešiteľskej súťaže ISC sa zúčastnilo 469 riešiteľov z 29 štátov (z toho 14 zo Slovenska). V prvej kategórii zvíťazil Poliak P. Murdzia s 51 bodmi, zo Slovákov boli najlepší na 7. mieste (!) 23-ročný T. Peitl 44 a na 36. M. Kolčák (obaja Bratislava) 36. Druhú kategóriu vyhral A. Kouwenhoven (Hol.) 40 – na 21. mieste skončil P. Hatala (Bratislava), keď dosiahol 25 bodov. V 3. kategórii (do 13 rokov) dosiahol vynikajúci výsledok svojím druhým miestom (4 dni pred 12. narodeninami!) R. Šúň (Košice) 24,5, iba pol bodu za víťazom I. Serafimovićom (Srb.). Na Slovensku boli turnaje v Bratislave a Košiciach. (kh)