a) diagram b) Db5 na h5

V ruskom finále zvíťazil Sergej Kariakin

Kontrolná notácia diagramu: a) b. Ke4 Db5 Pd6 e7 (4), č. Ke8 Sb8 Jd7 Jf7 Pb6 b7 e5 e6 f3 h6 h7 (11), b) Db5 premiestniť na h5; v oboch pozíciách čierny začne a pomôže bielemu dať mat najneskôr druhým ťahom. Riešenia pošlite do dvoch týždňov na adresu redakcie Pravdy, Trnavská cesta 39/A, 832 66 Bratislava, s označením ŠACH (pri adrese), alebo e-mailom na sport@pravda.sk (predmet ŠACH). – Jedného vyžrebovaného riešiteľa odmeníme darčekom a časopisom PAT A MAT.

Riešenie skladby č. 4063 (Hudák): I. 1.Kh6 J:f5+ 2.Kh5 S:f7 mat, II. 1.f6 Sg8+ 2.Kh8 Jg6 mat, III. 1.Sf6 Jg8 2.Sh8 S:f5 mat. Tri modelové maty s veľmi dobre zvládnutým materiálom a zaujímavou hrou bielych figúr na f5 a g8. – Vypísanú odmenu vyhráva Peter Slávik, Dlhá 411, 013 14 Kamenná Poruba.

● Veľká vylučovacia súťaž 128 vybraných šachistov o Svetový pohár mala nečakaný priebeh, keď veľmajstri z rebríčka FIDE s poradovými číslami od 3 do 11 postupne povypadávali a jediný Giri (Hol.) sa prebojoval do semifinále. Napokon vo finále sa stretli Rusi Kariakin (12) a Svidler (26). Po drvivej prehre v prvej partii a veľkej chybe v druhej sa Kariakin pozviechal, keď v tretej využil priamo neuveriteľný lapsus súpera a vo štvrtej výborne zvládol prechod do koncovky. Rozhodovali preto až tajbrejkové partie v zrýchlenom šachu. V "rapide" (25 minút na hráča a partiu) bolo 1:1, v 10-minútovom "blesku" rovnako, až v 5-minútovom zvíťazil Kariakin 2:0, takže celkové skóre bolo 6:4 (bez jedinej remízy!). Okrem pohára inkasoval víťaz v čistom 96-tisíc USD, ale obaja finalisti postúpili do turnaja kandidátov. (kh)