Vzad <<  >> Vpred

ŠACH

(11.4.1969)


Problém č. 284 – originál

Vladimír Bušík, Prievidza

Autorova prvá skladba









Mat 2. ťahom



Kontrolná notácia: biely Kc4 De6 Vh2 Sc6 Je4 Jg5 Pe2 g3 (8 kameňov), čierny Ke3 Dc1 Sb6 Jg1 Jh1 Pc3 h6 (7 kameňov), biely začne a dá mat druhým ťahom. Spomedzi obyvateľov Prievidze sa grupujú niekoľkí výborní riešitelia a postupne pribúdajú aj skladatelia – možno že by sa im mohlo podariť založiť krúžok priateľov šachových skladieb. Autor dnešnej, dvanástej prvotiny v našej rubrike nám poslal celú sériu úloh, takže jeho meno sa bude zjavovať častejšie a iste aj kvalita jeho tvorby bude stúpať. Riešenie pošlite do 12 dní na adresu redakcie, Bratislava, Štúrova 4, s poznámkou ŠACH pri adrese. Troch správnych riešiteľov odmeníme knihou.

Riešenie problému č. 275 (Bukovinszky) z 21. februára: 1.Jf4 Jc4 hrozí 2.J:e7 mat, vyjde však 2.J:d5+! Je5 mat! Pekné odväzovanie, šach bielemu kráľovi a maty s väzbou, ale, ako píšeme vyššie, pre úspech v zápase by to iste bolo málo.

Knižné ceny vyhrávajú: Vladimír Pestún, Bratislava, Trebišovská 11, Táňa Rarogová, Humenné, ul. Mieru 60 a Ján Škobla, Santovka 27.


Rumunsko – Slovensko

O vypísaní zápasu rumunských a slovenských šachových skladateľov sme písali v rubrike z 21. februára. Dnes sú už známe ďalšie podrobnosti.

Rozhodcom v oddelení dvojťažiek je známy anglický autor John M. Rice z Londýna. Patrí medzi najlepších skladateľov moderných trojfázových zámen a s obľubou pracuje nekonvenčnými prostriedkami (napr. šach v úvodníku, základná pozícia s bielym kráľom v šachu a napokon aj forma viacerých riešení – téma nášho zápasu).

V oddelení pomocných matov menovali rozhodcu Rumuni. Stal sa ním takmer neznámy juhoslovanský skladateľ Georgi Hadži Vaskov zo Skopje. Poznáme od neho len tri problémy, z toho ani jeden pomocný mat. Dúfajme však, že svoju funkciu splní dokonale, veď Juhoslovania sú v pomocných matoch na veľmi dobrej úrovni. O téme v tomto oddelení nám napísal p. G. Teodoru, že sú prípustné prakticky všetky formy pomocného matu, t. j. zdanlivá hra, dve alebo viac riešení, varianty, duplex atď. Toto je najdôležitejšia informácia, ktorá prakticky znamená, že vyššie miesta nebudú môcť obsadiť úlohy s jednoduchým spracovaním témy (ako to bolo v Bukovinszkého úlohách č. 274 a 275). Sme zvedaví, čo naši skladatelia dokážu! Zakázané je jedine použiť "čiastočne neaktívne biele kamene" – tomu však presne nerozumieme a podrobné vysvetlenie uverejníme, až dostaneme odpovede na našu otázku.

Napokon ešte pripomíname termín na posielanie úloh: 15. júla t. r. Boli by sme radi, keby sa na zápase zúčastnilo čo najviac slovenských šachových skladateľov! (-kh)


Vzad <<  >> Vpred