Vzad <<  >> Vpred

ŠACH

(30.12.1967)


Problém č. 185R. J. Darvall

Fairy Chess Review 6.1949

Kto vyhrá?


Problém č. 186K. Fabel

Welt 3.1.1953

Mat 3. ťahom s vežou stojacou na h8Kontrolná notácia diagramov: 185 biely Kc8 Pb6 (2 kamene), čierny Ka8 Pa7 (2 kamene), kto vyhrá?; 186 b. Kg4 Vf8 Vh8 Je8 Pe6 f7 (6), č. Kh6 Sh7 Pe7 g5 g6 (5), biely začne a dá mat tretím ťahom, ale s podmienkou, že mat musí dať veža stojaca na h8. Silvestrovské problémy sa uverejňujú obyčajne s riešením, my dnes robíme výnimku a predkladáme ich našim čitateľom s jedinou pripomienkou: vzhľadom na slávnostnú príležitosť musí v nich byť niečo na ruby! Riešenie pošlite do 12 dní na adresu redakcie Pravdy, Bratislava, Štúrova 4, s poznámkou ŠACHOVÁ SÚŤAŽ pri adrese. Piatich správnych riešiteľov obidvoch problémov odmeníme knihami.


Šachové zaujímavosti

* V zápase E. Lasker – Janovski, ktorý sa uskutočnil r. 1910, sa stalo posledný raz, že bol použitý kráľovský gambit v zápase na takej úrovni.

* V jednej zo simultánok Alechina jeho súper dotiahol pešiaka na posledný rad a chcel ho premeniť na dámu. Z náhradnej súpravy figúrok však omylom vzal kráľa a postavil ho na šachovnicu. Svoju chybu síce rýchlo zbadal, Alechin mu však nedovolil vrátiť ťah a v pokračovaní partie zmatoval naraz obidvoch kráľov súpera!

* R. 1911 sa uskutočnil neobyčajný zápas medzi rakúskym veľmajstrom R. Spielmannom a ruským majstrom S. Alapinom: podľa vopred dohodnutých podmienok mohli obaja súperi počas partií analyzovať pozície na osobitnej šachovnici. Spielmann to síce ani raz nevyužil, ale predsa vyhral 6,5:3,5.

* Na medzinárodnom turnaji vo Viedni r. 1783 vyhral majster sveta W. Steinitz počnúc od prvého kola 16 partií za sebou.

* Známy český šachový skladateľ Mandler má osobitný zmysel pre humor. V istom problémovom turnaji dokázal nekorektnosť vo viacerých problémoch, čím jeho skladba získala I. cenu. Po jej obdržaní, keď už výsledok súťaže nadobudol definitívnu platnosť, dokázal, že aj tá I. cena je nekorektná.

* Istý riešiteľ raz napísal do redakcie: Navrhujem, aby ste tomuto problému dali I. cenu. Je taký skvelý, že som ho nedokázal vyriešiť! (-kh)


Vzad <<  >> Vpred