Vzad <<  >> Vpred

ŠACH

(16.4.1966)


Problém č. 67J. Cumpe

Národní politika 1914









Mat 1. ťahom – žartovný problém



Kontrolná notácia: biely Kb1 Dc3 Vb6 Vd1 Se1 Sh1 Jb5 Jg2 Pb2 b3 b4 c5 d2 e3 f4 h4 (16 kameňov), čierny Ka8 Jg8 Pg4 (3 kamene), mat prvým ťahom.

Riešenie problému č. 64 (Zlatanov) z 26. marca: 1.Vf1 hrozí 2.Df3+, 1...Jg1 2.Vh1! K:h1 3.Dh3+ Sh2 4.Df3 mat, 2...K:f1 3.Df3+ Sf2 4.Dh3 mat, 1...Jc3+ 2.Kc2 K:f1 3.Df3+ Sf2 4.Vh1 mat. Tri modelové maty. Knižné ceny vyhrávajú: Ondrej Batfalský, Bratislava, Palárikova 1/e, K. Gašparovič, Jablonové, okr. Bratislava-vidiek, Karel Henc, Brno, nám. 28. října 12, Štefan Király, Košice – Nové Mesto, Považská 30 a Milan Šottník, Humenné, Sídlisko I., H1.


Žartovné problémy

Miroslav Soukup, zostavovateľ malej chutnej knižky "Žertem doopravdy", ktorá vyšla r. 1941 v 50 exemplároch a obsahovala 50 žartovných problémov Josefa Cumpeho, napísal v úvode tieto slová: "Bylo by nepochopitelné, kdyby i do našeho odměřeného a vypočítavého světa šachového nepronikl někdy paprsek humoru. Nemám zde na mysli snad nějaké bujné šachové glosy a komentáře, kde vtip spočívá ve slovech, nýbrž případy, kdy humor vytryskne přímo z postavení figur, jakoby z podstaty hry samé, nebo z humorného, či žertovného přizpůsobení, pozměnění normálních zásad hry."

Šachová terminológia definuje žartovný problém ako problém s vtipným riešením, ktorého idea spočíva v zmene pravidla, pričom sa na túto zmenu vo výzve neupozorní. Pretože pravidiel (či už základných šachových alebo problémových) je veľa, existuje mnoho druhov žartovných problémov a sú ešte stále možnosti vymýšľať nové.

Napr. s obľubou sa využíva pravidlo o premene pešiakov v rozšírenom vydaní (pešiaci sa môžu premieňať na akékoľvek figúry akejkoľvek farby), pravidlo, ktoré hovorí, že v probléme musí začínať biely, pričom možno dokázať, že v danom prípade to nie je možné, rôzne druhy otáčania šachovnice, neúplné ťahy, vynechávanie alebo premiestňovanie kameňov atď., atď.

V našich aprílových problémoch uvádzame ukážky rôznych možností, ktoré žartovné problémy poskytujú, a sme veľmi zvedaví, ako na ne budú čitatelia reagovať. Okrem toho chceme upozorniť na ojedinelú

Medzinárodnú súťaž v skladaní žartovných šachových problémov, ktorú práve vypísal Slovenský výbor ČSTV a v ktorej sa udelia 3 ceny (300, 200, 100 Kčs) a ďalšie vyznamenania. Rozhodcom je J. Brabec a príspevky treba posielať do 31. októbra 1966 na adresu SV ČSTV, Bratislava, Volgogradská 1.

Dnešný Cumpeho problém má svoj vtip v postavení Se1 – čo nie je na diagrame v poriadku? Riešenie pošlite do 12 dní na adresu redakcie, Bratislava, Štúrova 4. Piatich správnych riešiteľov odmeníme knihou.


Vzad <<  >> Vpred