Vzad <<  >> Vpred

ŠACH

(19.3.1966)


Problém č. 63

L. Lošinskij a P. Neunyvako

Šachmaty v SSSR 1938









Mat 3. ťahom



Kontrolná notácia: biely Kd8 Df8 Vb1 Ve7 (4 kamene), čierny Ka2 Sg5 Ph4 (3 kamene), biely začne a dá mat najneskôr tretím ťahom. V úlohe je spracovaná logická kombinácia (výber spomedzi rozličných ťahov veže). Riešenie pošlite do 12 dní na adresu redakcie, Bratislava, Štúrova 4. Piatich správnych riešiteľov odmeníme knihou.

Riešenie problému č. 60 (Hermanson) z 26. februára: Zdanlivá hra 1...d3 (d:c3) 2.S:e3 mat, po zvodníkoch 1.c:d4, J:d4, D:c4? s hrozbami 2.De5, Je2, D:d4 mat vychádza rovnaký mat (S:e3) po iných obranách: 1...Va5, Jg3, e5, vyvrátenia sú 1...f6, Va2, Va4! Úlohu rieši len 1.Jd:e3 s hrozbou 2.Jg2 mat a ďalšou zámenou obrany 1...d:e3 2.S:e3 mat. Päťfázová zámena jednej obrany, čo je rekord, spracovanie však nezanecháva veľmi dobrý dojem. Knižné ceny vyhrávajú: Dušan Beňovič, Bošáca 105, okr. Trenčín, Augustín Dratnál, Zemiansky Kvášov 32, p. Považská Bystrica, Jozef Iľko, Zvolen, kpt. Nálepku S6/39, Róbert Schuster, Jasov 70, okr. Košice a Juraj Žuža, Komárno, Sídlisko I., ul. Mládeže 18.


Veľmajstri o veľmajstroch

Sedemnásobný preborník USA v praktickom šachu, Robert Fischer, má už 22 rokov a dosť znalostí a skúseností na to, aby mohol hodnotiť veľmajstrov súčasnosti a minulosti. Jeho úvahy na túto tému priniesol americký ilustrovaný časopis Chess World. Pravda, ako obyčajne, aj teraz Fischer prekvapil. V jeho desiatke najlepších šachistov všetkých čias sú tieto mená: P. Morphy, H. Staunton, W. Steinitz, S. Tarrasch, M. Čigorin, A. Alechin, J. R. Capablanca, B. Spasskij, M. Tal a S. Reshewski. Chýbajú teda piati majstri sveta: Lasker, Euwe, Botvinnik, Smyslov a Petrosian, k čomu Fischer poznamenáva: "Len preto, že bol niekto majstrom sveta mnoho rokov, vôbec nemožno usudzovať, že bol zároveň najväčším šachistom." A dodáva, že svoj výber nerobil na základe tabuliek, ale predovšetkým partií.

Nevieme, čo si o týchto úvahách myslí M. Botvinnik, zato však poznáme názor exmajstra sveta o Fischerovi, ako ho uverejnil minulého roku v Šachmatoch v SSSR: "Fischer je veľmi talentovaný šachista. Aká je však podstata jeho talentu? Keď šachista hrá, prepočítava vlastne základné funkcie, z nich vyvodzuje nové základné funkcie atď. Tieto elementárne funkcie Fischer počíta veľmi dobre. Preto aj rýchlo a správne sa orientuje v taktických zápletkách. Len čo však hra nadobúda menej určitý charakter, keď treba predovšetkým riešiť otázky plánu a jemného pozičného hodnotenia, hrá Fischer slabšie." Treba poznamenať, že Botvinnik robil toto zhodnotenie z hľadiska programovania šachovej hry na samočinných počítačoch, ktorým sa v poslednom čase intenzívne zaoberá.

* S veľkým úspechom mladých slovenských autorov sa skončila celoštátna začiatočnícka súťaž pri príležitosti III. celoštátnej spartakiády: I. cenu a 1. čestné uznanie získal P. Jankovič, II. cenu Š. Sovík, III. cenu J. Tazberík, 2. čestné uznanie J. Taraba, pričom aj na ďalších miestach sú prevážne slovenskí skladatelia. (-kh)


Vzad <<  >> Vpred