Problém č. 85

Anton Moravec, Dobřany

Mat 2. ťahom (6–12)

Kontrolná notácia: 84: b. Kg8, Da3, Vd4, Sg4, Pe5 (5), č. Kb1, Sc2, Pa4, c4, c7, d7, e7, h7 (8), mat 3. ťahom, 85: b. Kh5, Da5, Vc7, Sb3, Sh8, Jb8 (6), č. Kc5, Dg7, Vh7, Sc6, Sh6, Ja8, Jg6, Pb4, b5, d6, f4, g5 (12), mat 2. ťahom.

Riešenia treba zaslať do 14 dní od uverejnenia na adresu "Práca" s označením "Šachy". Mená riešiteľov uverejníme. Riešitelia sa zúčastnia našej štvrťročnej a permanentnej riešiteľskej súťaže o ceny. Upozorňujeme na naše polročné úlohové turnaje pre pôvodné dvoj- a trojťažky uverejnené v našej šachovej rubrike. Ceny: 300 Kčs, 200 Kčs a 2 čestné uznania s knižnými cenami v každom oddelení.

Riešenie problému č. 74 (Reiprich): 1.Kf3! Sb6 (hrozí) 2.Ve5 S:d4 3.V:e6 mat, 1...e5 2.V:e5 K:e5 3.S:g7 mat, 1...Sb4 2.Ve5 S:f8 3.V:e6 mat.

Riešenie problému č. 75 (Wróbel): 1.Sc4! d:c4 (hrozí) 2.Jb5 3.Jc7 mat, 1...f3 2.J:d5! e:d5 3.S:d5 mat, poť. 2...V:c4 3.Jb6 mat, 1...e4 2.Sa6! atď. 1...Vc1 2.J:a4 atď.

Správne vyriešenie zaslali: Anton Fulla, Ružomberok (len č. 75), Vojtech Horňák, Bratislava (len č. 75), Štefan Kováč, Bratislava (len č. 74), Ľudo Lupták, Bratislava, Alexander Pituk, Banská Štiavnica, František Prášil, Kopráš, Jozef Šintál, Borovce, Ladislav Tarkay, Zlaté Moravce, Ján Tomáš, Bratislava (len č. 75), František Ungváry, Bratislava, Alexander Weinberger, Bratislava.

Partia č. 92

Francúzska obrana

Biely: Kročian (Myjava) – Čierny: Miljkovič (Hlohovec)

(Hrané od 1. IV. do 28. X. 1947 v 36. majstrovskej skupiny korešp. turnaja SŠS)

1.e2-e4 e7-e6 2.d2-d4 d7-d5 3.Jb1-d2 c7-c5 4.Jg1-f3 Jb8-c6 5.Sf1-b5 a7-a6 6.e4:d5 e6:d5 7.Sb5:c6+ b7:c6 8.d4:c5 Sf8:c5 9.Jd2-b3 Sc5-e7 10.Sc1-d2 Jg8-f6 11.Sd2-a5 Dd8-d6 12.0-0 Sc8-g4 13.a2-a3 Jf6-e4 14.Dd1-d3 0-0 15.Jf3-d4 c6-c5 16.f2-f3 c5-c4 17.Dd3-d1 c4:b3 18.c2-c3 Sg4-h5 19.g2-g4 Dd6-g6 20.Kg1-h1 Se7-d6 21.Jd4-f5 Sh5:g4 22.f3:g4 Sd6-c5 23.Sa5-b4! Sc5:b4 24.a3:b4 Dg6-g5 25.Dd1-d4 Je4-f6? 26.h2-h4! Dg5:g4 27.Jf5-h6+! a čierny sa vzdal.

Turnaj bratislavských závodov a podnikov o pohár KOR

V šachovom turnaji bratislavských závodov a podnikov sporný výsledok zápasu Slovan I. – PPÚ z 2. kola bol rozhodčou komisiou tak upravený, že výhry v nesprávnom poradí postavených 2 hráčov Slovan I. boly anulované a obidve partie boly kontumované v prospech PPÚ.

Konečný výsledok zápasu je po tomto rozhodnutí 6:2 pre Slovan I. Dodatočne hlásený výsledok z III. kola: Matador – Danubius 6:2. Pre víťazné mužstvo získali body Molnár, Ing. Zink, Anderle, Poláček a Frankendorfer, remizovali Kállay a Steyrer. Za Danubius bol úspešný Kastka, remizovali Hadek a Lang.

Výsledky IV. kola

Poštári – Káblo 4,5:3,5. Na prvej šachovnici m. Potúček (P) porazil Delmara (K). Ďalšie body získali pre Poštárov Maják, Homola a Tittel, remizoval Cenkl. Za porazených matovali Ing. Kállay, Čiba a Ing. Trúsik, remizoval Ing. Macku.

Holiči – Dynamitka 7,5:0,5. Krásne víťazstvo lanského majstra. Na prvej doske Schmidt remizoval s prof. Kravčúkom, všetky ostatné partie Holiči vyhrali v tomto poradí: Véber, Richter, Ozdin, Samson, Boroš, Okoličani a Vidovič.

NV ZAC – Danubius 6,5:1,5. Prvé víťazstvo nováčka súťaže. Za NV vyhrali Kováčik, Pauer, Schnabel, Ing. Bulla, Dr. Chmelo, Zeman, remizoval Pančuška. Za porazených vyhral Németh a remizoval Vrba.

Slovan I. – Dunajplavba 6:2. Za mužstvo poisťovne vyhrali Brix, Leontiev, Přibyl, Kunkel a Chudý, remizovali Velický, Kupka. Za Dunajplavbu vyhral Oravec a remizovali Prakeš, Majer.

Poriečny plavebný úrad – Apollo 4:4. Za PPÚ vyhrali Tomášovič, Tittel, Krajčovič Jozef a Jablonicky. Za Apollo boli úspešní Tomašovič R., Macko, Učník a Bogár.

Železničiari – Slovan II. 6:2. Za víťazné mužstvo vyhrali: Ing. Kvasnica, Tonkovič, Ing. Veselsky, Šišolák, Seemann, Šimon. Za porazených boli úspešní Pomšár a Rajchl.

Cvernovka – Matador 5:3. Za Cvernovku vyhrali Hyll, Horský, Janicsek, Fáskerti a Beutelhauser. Pre Matadorku získali body Krause, Ing. Zink a Steyrer.

Stav turnaja po IV. stretnutí: Holiči 8 – 24, Slovan I. 8 – 24, Poštári 8 – 20, Železničiari 6 – 23, Cvernovka 6 – 16,5, Dunajplavba 4 – 18, atď.

XX. Jubilejný zjazd ÚJČsŠ na Slovensku!

Výbor Ústrednej jednoty československých šachistov v zasadaní konanom v Prahe dňa 23. novembra sa uzniesol vyhovieť žiadosti Slovenského šachového zväzu, aby jubilejný XX. zjazd ÚJČsŠ, spojený s turnajom o majstrovstvo Republiky, hlavným turnajom o titul šachového majstra a s vedlajšími zjazdovými podnikmi bol usporiadaný v r. 1948 na Slovensku. Výbor ÚJČsŠ usporiadaním jubilejného zjazdu poveril SŠS. Zjazd bude v druhej polovici augusta 1948 v Bratislave alebo v niektorom slovenskom kúpeľnom meste, z ktorých v prvom rade prídu do úvahy Trenč. Teplice, alebo Piešťany, ktoré už majú svoje šachové tradície.

Majstrovstvo Bratislavy na rok 1948

Výbor Západoslovenskej šachovej župy vypísal šachový turnaj o prebor Bratislavy na rok 1948. Účasť je povinná pre všetkých majstrov, hráčov zvláštnej a I. triedy. Prihlášky príjme najneskôr do 1. decembra D. J. Schmidt, Bratislava, Churchillovo nám. 8. Vklad a záruka pre turnaj v I. triede 100 + 100 Kčs, II. a III. triede vklad 80 Kčs a záruka 100 Kčs. Ceny budú určené podľa počtu prihlásených. Hracie dni v pondelok a štvrtok od 19.00 hod. a v nedeľu dohrávanie prerušených a zohratie odložených partií od 9. hod. I. trieda hrá v klubovej miestnosti kaviarne "Tatra". Dňa 11. decembra sa koná rozlosovanie a bleskový turnaj účastníkov. Začiatok turnaja bude 15. decembra t. r.

Korešpondenčný turnaj Stredoslovenskej župy SŠS

Stredoslovenská župa SŠS predlžuje termín prihlásenia sa na korešpondenčný turnaj župy do 10. decembra t. r. Dosial sa prihlásili pp.: Ančin, Komárno, Čavojský, Nitr. Pravno a Štulrajter, Bratislava. Ďalšie prihlášky prijíma p. Milan Hyčko, riad. školy Garanskej, pošta Badin.

Šachový život v Považskej Bystrici

Šachový klub v Pov. Bystrici zahajuje svoju tohoročnú činnosť dňa 30. novembra o 14. hod. v spoločenskom dome bleskovým turnajom. Otvorenie sezóny bude spojené s rozličnými zábavnými podnikmi.

Majstrovstvo SSSR

Polofinále veľkého turnaja o majstrovstvo SSSR sa skončilo. Do finále sa kvalifikovali z Moskvy: Auerbach, Panov, Konstantinopolskij a Aronin. Z Leningradu: Tajmanov, Lisicyn a Furman, zo Sverdlovska Livickij, ďalej Novotelnov. Preborníkovi Moskvy Bronštajnovi sa nepodarilo do finále sa dostať, lebo v moskovskom prípravnom turnaji bol len piatym a podľa podmienok turnaja len prví štyria postupujú do finále. Bez prípravných bojov boli do finále pripustení veľmajstri Botvinnik, Keres, Smyslov, Boleslavskij, Kotov, Flohr a Lilienthal.

Odborársky turnaj v Leningrade

V Leningrade práve začal veľký turnaj závodných mužstiev. Na čelných miestach odborárskych mužstiev nachádzame mená slávnych šachových majstrov ako Flohra, Lilienthala, Bondarevského, Levenfiša, atď.

Svetový zjazd šachový vo Švédsku

Celosvetová organizácia FIDE určila termín a miesto svetového šachového zjazdu. Tento sa koná v čase od 15. júla do 15. augusta 1948 vo švédskych kúpeľoch Saltsjobaden. So svetovým zjazdom bude spojený veľký medzinárodný turnaj, na ktorý dostanú pozvanie šachoví majstri, ktorí na tento turnaj získali kvalifikáciu v Hilversume na turnajoch FIDE r. 1947, ako aj ďalší vynikajúci majstri.

Slovanský šachový turnaj v Moskve

Dňa 25. novembra bol otvorený turnaj slovanských majstrov v Moskve, ktorý je súčasne memoriálom po veľkom ruskom majstrovi minulého storočia Čigorinovi. Okrem sovietských majstrov boli pozvaní zástupcovia Československa, Poľska, Juhoslávie a Bulharska. Z našich majstrov boli pozvaní tohoročný majster ČSR Pachman a v Moskve veľmi populárny Kottnauer.