I. cena

Turnaj Všesovietskeho sväzu 1947

Mat 2. ťahom (7–9)

Kontrolná notácia: 62: b. Kd2, Vg6, Sc3, Sh7, Jc2, Pa3, b4, f3 (8), č. Kb1, Pa2, b2, f4, f6, g3, g7 (7), mat 3. ťahom, 63: b. Kf1, Db3, Ve1, Ve8, Sd6, Jd3, Jf7 (7), č. Kf3, Db7, Va1, Sc1, Sd5, Jh3, Pc2, d4, g4 (9), mat 2. ťahom.

Riešenia do 14 dní. Mená riešiteľov uverejníme. Upozorňujeme na naše štvrťročné a permanentné riešiteľské súťaže o ceny. Polročné úlohové turnaje na pôvodné dvoj- a trojťažky. Ceny: 300 Kčs, 200 Kčs a 2 č. uzn. s knižnými cenami v každom oddelení.

Výsledok IV. riešiteľskej súťaže "Práce"

Naša IV. - štvrťročná - riešiteľská súťaž, ktorej predmetom bolo vyriešenie úloh, uverejnených v našej šachovej rubrike v II. štvrťroku 1947 (od č. 29 do č. 51) a na ktorej sa zúčastnilo 32 riešiteľov, skončila sa týmto výsledkom: I. cenu vyhral: Dr. Silvano Mazzantini, Bratislava so 75 bodmi, II.-III. cenu vyhrali: Vojtech Horňák, Bratislava a František Ungváry, Bratislava so 70 bodmi. Nasledujú: Jozef Šintal, Borovce 62, Alexander Pituk, Banská Štiavnica 61, Ján Kučera, Levice 54, Alexander Weinberger, Bratislava 54, Jozef Gaján, Levoča 53, Gejza Reiprich, Kremnica 51, Martin Viskok, Handlová 51, Štefan Plesnivý, Bratislava 46, Ernest Zubka, Žarnovica 45, Michal Kerepecký, Petržalka 43, Anton Fulla, Ružomberok 42, Pavel Časnocha, Piešťany 18, Štefan Buš, Žilina 12, Ján Hrušovský, Sereď 12, Rudolf Hrušovský, Sereď 12, Imrich Pokorný, Galanta 12, Ladislav Tarkay, Trenčín 12, Magda Vojtechová, Sereď 12, Ľudo Dianiš, Zvolen 10, Jozef Baník, Ružomberok 9, Mikuláš Granča, Levice 9, Ferdinand Vavro, Hlohovec 9, Ondrej Čačko, Bratislava 6, Jaroslav Hrušovský, Sereď 6, Marek Perl, Prešov 6, Gejza Počubay, Betliar 6, Rudo Zábojník, Žilina 6, Cyril Opalek, Bratislava 3, Pavol Rajprich, Holíč 3.

Šachový turnaj o majstrovstvo Severoslovenskej šachovej župy

V Turčianskych Tepliciach bol zohraný prvý turnaj o majstrovstvo Severoslovenskej šachovej župy. V turnaji zvíťazil Prof. Imrich Ivančo zo Žiliny 9,5 bodmi. Na druhom mieste umiestnil sa tiež žilinský hráč L. Mikula 8,5 bodmi. Tretím bol Perl (Turč. Sv. Martin), štvrtým Laufer (Tenčín) 7. V ďalšom poradí nasledovali: Dr. Škrovina (Turč. Sv. Martin) 6, Doc. Dr. Belluš (Trenčín) a Dr. Nemec (Turč. Sv. Martin) 5,5, Gondžúr (Rybárpole) 5, Kuchta (Turč. Sv. Martin) 4, Kokodič (Trenčín) 3, Skřiván (Pov. Bystrica) a Strapko (Vrútky) 2 body.

Víťaz turnaja, prof. Ivančo, už ako dieťa upozornil na seba neobyčajným počtárskym talentom, a týmto víťazstvom zaistil si právo hrať v budúcom turnaji o majstrovstvo Slovenska. Počas turnaja usporiadali dva bleskové turnaje. V prvom zvíťazili majstri Hucl a Engel, v druhom, ktorý sa hral bez týchto majstrov, vyhrali spoločne žilinskí hráči Ivančo a Mikula. Zásluhou hlavného usporiadateľa primára Dr. Trokana, predsedu Severoslovenskej šachovej župy, mal turnaj hladký priebeh. Ceny víťazom rozdelili v piatok 22. augusta t. r.