I. cena

Parallele 50, 1947/I.

Mat 3. ťahom (6–13)

Kontrolná notácia: 42: b. Ka5, Df4, Sb5, Se3, Pd6 (5), č. Kd5, Pd7, e7 (3), mat 2. ťahom, 43: b. Kb1, Df5, Sd3, Ja6, Jb5, Pb4 (6), č. Ka4, Vd1, Vh2, Sc1, Sg8, Pb2, d2, d4, d5, e2, g3, h6, h7 (13), mat 3. ťahom.

Riešenie treba zaslať do 14 dní od uverejnenia na adresu našej redakcie s označením "Šachy". Mená riešiteľov uverejníme. Riešitelia sa zúčastnia na riešiteľskej súťaži "Práce" o ceny, ktorú sme vypísali v našom veľkonočnom čísle. Hlavné podmienky súťaže tu stručne opakujeme: Súťaže sa môže zúčastniť každý čitateľ, ktorý zašle riešenie úloh, uverejnených v našej šachovej rubrike do 1. júla 1947. Za správne rozlúštenie dvojťažky priznávame 2 body, za trojťažku 3 body, za 4-ťažku 4 body atď. Za preukaz vedľajšieho riešenia, neriešiteľnosti, nepôvodnosti pripíšeme k dobru toľko bodov, koľko za riešenie, za závadný duál 1 bod.

Úlohová súťaž "Práce"

Dve najlepšie pôvodné úlohy, uverejnené v prvom polroku 1947 v našej šachovej rubrike, odmeníme cenami Kčs 200.- a 100.-. Okrem toho udelíme čestné uznanie a knižné ceny dvom ďalším úlohám. Rozhodca súťaže: Dr. E. Büchler. Rozsudok bude uverejnený v auguste 1947.

Riešenie problému č. 33 (Gaján): 1.g8S! Ka7 2.Sd5 K:a6 3.c8J Ka5 4.Sc4 Ka4 5.Jc6 Ka3 6.Jb2 c:b2 mat. - Vedľ. rieš.: I. 1.g8D+ Ka7 2.Db8+ K:a6 3.c8D+ Ka5 4.Jb3+ Ka4 5.Dc6+ Ka3 6.Jb2 atď. II. 1.c6 Ka7 2.c8D Kb6 3.Db7+ Ka5 4.Jb3+ Ka4 5.c7 Ka3 6.Jb2 atď. V riešení podľa autorovej intencie je i duál: 2.c8V 3.Vc7 4.Sc4 5.Jc6 6.Jb2. Autorovu intenciu, t. j. správne riešenie našli iba: Gejza Reiprich, Kremnica a Dr. Silvano Mazzantini, Bratislava (posledný v duálovej verzii). Len i vedľajšie riešenie zaslali: Vojtech Horňák, Bratislava, Jozef Šintál, Borovce, František Ungváry, Bratislava a Pavel Časnocha, Piešťany (len podľa pôvodného postavenia pred opravou). Všetky ostatné riešenia boly chybné. Väčšina riešiteľov prehliadla, že podľa ich riešení na 6.c3:b2+ biely môže odpovedať: 7.D:b2+. - Dodatok: č. 32 vyriešil aj Štefan Buš, Žilina.

Partia č. 75

Sicílska hra

Biely: Švéda (Brno) – Čierny: Kozma (Bratislava)

(Hrané v II. kole medzimestského zápasu Bratislava – Brno v Bratislave 11. mája 1947)

1.e4 c5 2.Jf3 d6 3.d4 c:d4 4.J:d4 Jf6 5.Jc3 g6 6.Se2 Sg7 7.0-0 0-0 8.Kh1 (Aljechinom navrhovaný systém. Biely chce útočiť na kráľovskom krídle bez vývinu Sc1, aby sa nemusel obávať event. Jg4) 8...Jc6 9.Jb3 Se6 10.f4 Dc8! (zamedzuje f5) 11.Sf3 (lepšie bolo pokračovať v pôvodnom pláne ťahom Vg1 a g4) 11...a5! 12.a4 (na Ja4 príde Dc7 s hrozbou b5 s prevahou čierneho na dámskom krídle) 12...Jb4 13.Jd4 Sc4 14.Vf2 (na Vg1 je pokračovanie volené v partii ešte silnejšie s ohľadom na slabosť bodu c2) 14...Vd8! (príprava na prielom v centre, ktorý rozhodne o osude partie. Čierny nemieni pasívne prizerať na útočné prípravy bieleho) 15.Se3 e5! 16.Jdb5 d5! 17.Sb6 Vd7 18.e:d5 (nejde f:e5 pre J:e4!) 18...Jf:d5 19.J:d5 S:d5 20.f:e5 S:e5 21.c3 Sc4! (jediný ťah, ktorý dáva čiernemu výhodu. Dáma teraz nemôže dobre ustúpiť pre Jd3) 22.Sd4 S:b5 23.a:b5 S:d4 24.c:d4 Dc4 25.Vc1 (stráca kvalitu, ale partia je už aj tak prehraná) 25...Jd3 26.V:c4 (kvalitu nezachraňuje ani Vfc2 D:d4 27.Vd2 Vad8 pre hrozbu Jf2+) 26...J:f2+ 27.Kg1 J:d1 28.S:d1 Vad8 29.Sf3 V:d4 30.b3 V:c4 31.b:c4 a4 a biely sa vzdal. (Pôvodné poznámky víťaza pre "Prácu".)

Šachový turnaj mužstiev v Ľubochni

Turnaj o putovný pohár Šachového klubu v L. Sv. Mikuláši usporiadali v sobotu a v nedeľu 24. a 25. mája t. r. v Ľubochni. V turnaji bojovalo osem 6-členných mužstiev. Hralo sa vylučovacím systémom. Zvíťazil ŠK Žilina, ktorý vo finále porazil Nové Zámky. V prvom kole skončil sa zápas Košice – Spiš. Nová Ves nerozhodne 3:3. Podľa propozícií do druhého kola postúpil ŠK Sp. Nová Ves, ktorý mal lepší výsledok na prvých šachovniciach. Nové Zámky porazily Ružomberok 5:1, Lipt. Sv. Mikuláš prehral s Turč. Sv. Martinom 0:6 a tiež Harmanec so Žilinou 0:6. V druhom kole vypadol ŠK Spišská Nová Ves, ktorý hral nerozhodne s Novými Zámkami, a to horším score na prvých šachovniciach. Žilina presvedčivo porazila Turč. Sv. Martin 5:1. Vo finále zvíťazil ŠK Žilina nad Novými Zámkami 3,5:2,5. Vo víťaznom mužstve hrali títo hráči: Mikula, Marmorstein, Chomistek, Ivančo, Badnár, Kölcsey a Ing. Sylten. Boj o tretie miesto Turč. Sv. Martin – Spiš. Nová Ves vyhral Martin 4:2 a víťazom turnaja o pohár útechy stal sa Ružomberok, ktorý v záverečnom zápase zdolal Lipt. Sv. Mikuláš tiež 4:2. Celkové poradie účastníkov: I. Žilina, II. Nové Zámky, III. Turč. Sv. Martin, IV. Spiš. Nová Ves, V. Ružomberok, VI. Lipt. Sv. Mikuláš, VII. Harmanec a VIII. Košice. Budúci turnaj usporiada ŠK Žilina a to pravdepodobne v Rajeckých Tepliciach.

ŠK Kábel – ŠK Slatina (Brno) 6:9

V nedeľu bol v Bratislave priateľský šachový zápas na 15 šachovniciach ŠK Kábel – ŠK Slatina (Brno), ktorý vyhrali 9:6. Za ŠK Slatina vyhrali: Sedlák, Langer, Irsin, Putna, Riha, Kaberle a Čučka. Za ŠK Kábel vyhrali: Delmár, Martin, Polák a Wagner. Remizovali: Ing. Štibrány, Zoller, Čiba a Jurkech.

Šachové majstrovstvo čs. armády v Prahe

V Prahe začal sa v sobotu 24. mája t. r. pod záštitou náčelníka hlavného štábu, armádneho generála Bohumila Bočeka prvý armádny šachový turnaj o majstrovstvo Republiky. V turnaji o majstrovstvo hrá 12 hráčov a v hlavnom turnaji tiež 12 hráčov. Stav turnaja o majstrovstvo po IV. stretnutí: Grgurič, Kühn a M. Urbanec 4, Ing. Poisl 2,5, Mráz 2, Haubert 1,5, Doležal, Faxa, Jiroušek, Plott, Přikryl a Suchánek 1. V hlavnom turnaji vedie Mezera 3,5 bodmi.

Šachové majstrovstvo Juhoslovanskej armády

V utorok 20. t. m. začal sa v Sarajeve polooficiálny turnaj o majstrovstvo juhoslovanskej armády, ktorý potrvá do 30. júna. Predbežných turnajov zúčastnilo sa 32.500 hráčov. Turnaj sa hrá v dvoch skupinách. Z každej prvých päť postúpi do finále, ktorého prví traja víťazi získajú právo hrať v turnaji o majstrovstvo Juhoslávie.

Majstrovstvo Brna a Olomouca v šachoch

Stav turnaja o šachové majstrovstvo Brna po deviatom kole: Dr. Florián 7,5, Ing. Olexa 7, Tilkovský 5,5 (2), Kostka 4,5 (3), Gargulák a Šedý 4 (1), Jelínek a Michálek 2,5 (2), Hošek 1 (1), Bulva 0,5 (3).

Boj o majstrovstvo Olomouca skončil sa mŕtvym behom. Zvíťazili spoločne Dr. Mohapl a Sedláček. O titul odohrajú užší zápas.

Plenárna schôdzka Všezväzovej šachovej sekcie v Moskve

V Moskve skončilo sa plenárne zasadnutie Všezväzovej šachovej sekcie, na ktorom prerokovali výsledky rozvoja šachov za posledné mesiace. Vo všetkých väčších mestách usporiadali mnoho turnajov, ktorými zvýšila sa kvalifikácia hráčov. V druhej polovici tohto roku usporiadajú ešte vyše 50 turnajov. Plénum schválilo riešenie o šachovej práci v sovietskej armáde, organizácii detských šachových škôl, rozšírení účasti žien v súťažiach družstiev a plány o vydávaní šachových príručiek a učebníc.