Alexander Pituk, Banská Štiavnica

Originál pre Prácu

Mat 2. ťahom (8–8)

Kontrolná notácia: b. Kh2, Df2, Ve8, Vh6, Sb8, Sh7, Pc4, d7 (8), č. Ke5, De6, Va6, Sf7, Jd5, Jd6, Pc6, h5 (8), mat 2. ťahom.

Riešenie treba zaslať do 14 dní od uverejnenia na adresu našej redakcie s označením "Šachy". Mená riešiteľov uverejníme. Riešitelia sa zúčastnia na riešiteľskej súťaži "Práce" o ceny. Bližšie podmienky, súťaže boly uverejnené v našej šachovej rubrike zo dňa 12. januára 1947.

Úlohová súťaž "Práce"

Dve najlepšie pôvodné úlohy, uverejnené v prvom polroku 1947 v našej šachovej rubrike, odmeníme cenami 200 a 100 Kčs. Okrem toho udelíme čestné uznania a knižné ceny dvom ďalším úlohám. Rozhodca súťaže: Dr. E. Büchler. Rozsudok bude uverejnený v auguste 1947.

K výsledku I. riešiteľskej súťaže "Práce"

V zozname účastníkov našej I. riešiteľskej súťaže, uverejnenom dňa 2. februára, pre tlačový omyl nebol uvedený náš usilovný riešiteľ: Valent J. Jančura, Harmanec, ktorý dosiahol 24 bodov a obsadil 11. miesto medzi 51 účastníkmi. Reklamácie proti výsledku nedošly. Ceny súčasne rozosielame víťazom.

Výsledok "Vianočnej riešiteľskej súťaže", ktorej predmetom bolo rozlúštenie 7 "očarovaných úloh" Dr. Jána Dobruského, uverejníme v najbližšej šachovej rubrike.

Úplnú tabuľku turnaja bratislavských závodov a podnikov uverejníme v našej šachovej rubrike zo dňa 16. februára, načo už vopred upozorňujeme všetkých odborárov-šachistov.

Partia č. 59

Staroindická obrana

Biely: Lundin (Švédsko) – Čierny: Boleslavský (SSSR)

Hrané na medzinárodnom turnaji v Groningene v auguste 1946

1.d4 Jf6 2.c4 d6 3.Jc3 e5 4.Jf3 Jbd7 5.e4 (Prirodzenejšie je v tomto otvorení fianketovanie ťahmi 5.g3 nasl, Sg2.) 5...g6! 6.Se2 Sg7 7.0-0 0-0 8.Ve1 Ve8 9.Sf1 e:d4 10.J:d4 c6 11.Sg5 h6 12.Sf4 Db6 13.Ja4 Da5 14.b4 Dd8 (Účelom manévrovania čiernej dámy bolo oslabenie bielych pešcov na dámskom krídle.) 15.Jc3 Je5 16.f3 a5! 17.b5 Jh5 18.S:e5 S:e5 19.Dd2 Dh4! (Čierny má nebezpečný útok proti ktorému je biely takmer bezmocný.) 20.g3 J:g3!! (Krásne dokončenie komb. čierneho.) 21.h:g3 D:g3+ 22.Sg2 (Nešlo 22.Dg2 pre S:d4.) 22...Sh3 a biely sa vzdal. (Pôvodné poznámky pre "Prácu": Dr. E. B.)

Šachový turnaj bratislavských podnikov a závodov

Podrobné výsledky XI. utkania boly tieto:

Kablo "G" – Tatra poisťovňa 3:5. Za Gumonku matovali Čenuš, Puha a Čiba, za poisťovňu boli úspešní Kupka, Just, Beneš, Pala a Forró (kont.)

Holiči I. – Pallehner 6:2. Za holičov zvíťazili Šmidt, Veber, Ozdin, Šamšon, Boroš a Kapsa, za Pallehnera Lutter a Binka.

Holiči II. – Horný a Mechanika komb. 5:3. Za víťazov matovali Okoličani, Richter, Sator, Saga a Tökey, za kombinovaných Orný, Végh a Behúnek.

BEÚS – Matador 7:1. Za víťazov vyhrali Gschil, Vavrovič, Torma, Ollé, Sekáč, Végh a Závodský, čestný úspech porazených dosiahol Anderle.

ŠK Železničiari – Dynamitka 6:2. Za víťazov matovali Ing. Kvasnica, Gráč, Seeman, Šimon, Badúšek a Hanžel, za porazených Dr. Vilčák a Štulpa.

Poriečny plavebný úrad – Apollo I. 4,5:3,5. Za PPÚ vyhrali Hideghéty, Šlapanský, Poláčko a Tittel, remizoval Krajčovič, za Apolku vyhrali riad. Ing. Schmidt, Tomášovič a Jurík, remizoval Kundráth. V XII. stretnutí boly tieto výsledky:

Apollo I. – Kablo "G" 5,5:2,5. Zvíťazili za Apolku riad. Ing. Schmidt, Belan, Marko, Bacigal, Kundráth, remizoval Ing. Levický, za Gumonku vyhrali Šujdák a Beránek, remizoval Jurkech.

Pallehner – Holiči II. 3:5. Za domácich vyhrali Novan, Lutter a Vrábel, za holičov Huska, Čáky, Sator, Saga a Tökey.

Dunajplavba – Poriečny plavebný úrad 4:4. Za domácich boli úspešní Prakeš, Oravec, Pospiš a Majer, za PPÚ Hideghéty, Tomašovič, Poláčko a Tittel.

Kablo "K" – Horný a Mechanika komb. 5:3. Za víťazov docielili úspechy Martin, Ing. Štibraný, Ing. Szirotný, Kollár a Wagner, za kombinovaných Winter, Hájek a Matz.

Dynamitka – Matador 4:4. Za Dynamitku vyhrali Čižek, Dr. Vilčák, Jurík a Štulpa, za Matadorku Ing. Zink, Steyerer, Dr. Hrankovič a Mikšovský.

ŠK Železničiari – Apollo II. 8:0. Víťazné mužstvo železničiarov malo túto zostavu: Ing. Kvasnica, Šišolák, Gráč, Seemann, Müller, Šimon, Hamada a Hanžel.

Olympiáda odborárskych a robotníckych mužstiev v ČSR

Ústredná rada odborov pripravuje medzinárodnú súťaž odborárskych a robotníckych mužstiev. Turnaj bude asi v júli t. r. v Mariánskych Lázniach. Na turnaj pozvú šesťčlenné mužstvá Belgicka, Dánska, Francúzska, Maďarska, Nórska a Švajčiarska.

Veľký bleskový turnaj mládeže v Bratislave

Ústredie Sväzu slovenskej mládeže v Bratislave usporiada v nedeľu 9. februára t. r. v klubových miestnostiach kaviarne Metropol veľký bleskový turnaj mládeže.

XV. turnaj o šachové majstrovstvo SSSR

V Kirovom dome kultúry Všesväzového ústredného výboru v Leningrade začal finálový turnaj XV. šachového majstrovstva Sovietskeho sväzu. Na súťaž, v ktorej bojuje 20 najlepších sovietskych veľmajstrov a majstrov, už v prvom kole prišlo sa podívať viac ako 1000 divákov. Najkratšou partiou prvého kola bola partia Flohr – Bronštajn, ktorá opakovaním ťahov skončila sa nerozhodne. Toluš, majster Leningradu, obetoval Smyslovovi dvoch pešcov za prudký útek; Smyslov obeťou figúry útok odrazil a presnou hrou po 27 ťahoch zvíťazil. Pondarevský malú pozičnú výhodu nemohol proti Lilienthalovi uplatniť; súperi sa po výmene figúr zhodli na remíze. Keres ostrým útokom porazil Kasparjana. Po tuhom boji nerozhodne sa skončila partia Arenin – Ragozin. Nedohrali partie: Boleslavský – Alatorcev, Ufimcev – Lövenfič, Makaganov – Judovič, Kam – Klaman a Goldenov – Bubinin. Majster SSSR, veľmajster Botvinnik, na turnaji nehrá.

Šachový zápas Trenčín – Zlín

V nedeľu 9. februára t. r. bude v Trenčíne priateľský šachový zápas Trenčín – Zlín, a to na 8 až 12 šachovniciach.

Šachové majstrovstvo pražských klubov

V druhom kole memoriála Dr. Dobruského porazil SKEP Vojenský klub 7:3, Dúras Robotnícky klub Karlín 8:2 a Aljechin Nusle 6:3 pri jednej prerušenej partii. Záp. Praha VIII. – Dobruský prerušili za stavu 3:2 a zápas Klub socialistických šachistov – Novomestský klub za stavu 4,5:2,5.

Stav po druhom kole: SKEP a Dúras 2, Socialistický šachový klub a Praha VIII. 1 (1), Aljechin a Vojenský klub 1, Dobruský 0 (2), Novomestský klub, Robotnícky klub Nusle 0.

V druhej triede po druhom kole vedie Žižkov 1 (1) pred Strašnicami 1.