Vzad <<  >> Vpred

ARMÁDNY ŠACH

Vedie František Ungváry

(27.11.1949)

Táto rubrika je šachovou rubrikou vojakov!


Úloha č. 8

Gejza Reiprich, Kremnica

Práca 18.7.1948 (150)









Biely tiahne a dáva 2. krokom mat


Úloha č. 9

Jozef Gaján, Levoča

Práca 22.6.1947 (48)









Biely tiahne a dáva 2. krokom mat



Kontrolná notácia: č. 8: b. Kc1 De2 Jc4 Jc8 (4), č. Kb4 Pa4 (2) – mat druhým ťahom, č. 9: b. Ke4 Da5 Se8 Pa2 (4), č. Kb1 Da1 Pb2 e5 (4) – mat druhým ťahom. Riešenia do 14 dní.


Nová rubrika v "Armádnom šachu"

V dnešnej našej rubrike začneme uverejňovať taký cyklus, ktorý – podľa nášho názoru – môže právom počítať so zvýšeným záujmom šachistov. Predstavíme našim čitateľom vladárov, nekorunovaných kráľov svetových dejín šachu. Postupne predstavíme starých i súčasných veľmajstrov, uverejníme momentky z ich života a ich známejšie hry. Prosíme čitateľov, aby nám svoje poznámky, týkajúce sa tohto cyklu s prípadu na prípad láskave oznámili.

V dnešnej našej rubrike predstavíme vám svetového majstra šachu M. Botvinnika. Michail M. Botvinnik, povolaním elektroinžinier, sa narodil v roku 1911 v Leningrade. Majstrovský titul získal už vo svojom 16. roku. Ako 18-ročný vyhral prebor Leningradu a o dva roky (1931) je už preborníkom SSSR! Toto svoje víťazstvo ešte štyrikrát opakoval (1933, 1939, 1944 a 1945) a v roku 1941 dobyl absolútny prebor SSSR v štyrkolovom turnaji šiestich najlepších sovietskych veľmajstrov. Aj na medzinárodných turnajoch mal vynikajúce úspechy: Moskva 1935, I.-II. miesto (s Flohrom, pred dr. Laskerom, Capablancom, atď.); Moskva 1936, II. (za Capablankom); Nottingham 1936, I.-II. (s Capablancom, pred Euvem, Fineom, Reshevským, Alechinom, Flohrom, atď.); AVRO – turnaj, III.; Groningen 1946, I.; a Moskva (turnaj na pam. Čigorina) 1947, I. V roku 1948, v najťažšej konkurencii, vyhral turnaj o majstrovstvo sveta, v ktorom získal značnú prevahu nad ostatnými konkurentmi.

Botvinnik hraje pevný, ale pritom podnikavý šach. Dokonale vie využiť súperove slabiny a v prevedení svojich plánov je dokonale presný. V ťažkej situácii ho poznáme ako húževnatého bojovníka. Ako človek ja veľmi solidný a vážný, preto aj so šachom sa zaoberá úplne vedecky.


Odkazy redakcie

Starš. Michal Zeleňák, Poprad. Citujeme z Vášho ct. listu tieto riadky: "...šachové zprávy ma veľmi potešili, a preto sľubujem, že túto ušľachtilú šachovú hru budem s každej stránky podporovať a rozširovať..." Ďakujeme za prísľub. – Čo sa týka šachového inštruktorského kurzu, obráťte sa ihneď na adresu: Ministerstvo informácií a osvety, Praha, do rúk šachového majstra Kottnauera. Svob. Bořivoj Gröschl, Klatovy. Ľutujeme, ale tentoraz sa nepodarila. Vaša úloha má nie menej ako 12 riešení, má takzvaných 12 "prvých ťahov". Toto sú: Va6, V:c6, Vb7, Vb8, Vb5, Vb4, Vb3, Vb2, Vb1 a Kh8. Prirodzene toto sa prihodí aj najlepšiemu majstrovi, ale to Vás nesmie znechutiť. Čakáme na dobré pokračovanie! Štefan Neuschl, Mor. Třebová. Prijali sme Vašu radu. Uverejníme aj "o niečo ťažšie" úlohy. Zvedaví sme, či ste vyriešili úlohu č. 6. Srdečné pozdravy. Voj. Jozef Linder, Klatovy. Posledne sme Vám prisľúbili, že Vám odpovieme osobitným listom. Pretože však Váš zaujímavý a múdry list môže právom rátať so záujmom každého šachistu, rozhodli sme sa, že dáme Vám v tejto rubrike podrobnú odpoveď. Čo sa týka zaslanej úlohy, je šikovná, žiaľ nemôžeme ju uverejniť, pretože má jeden "nevyriešiteľný variant". Na 1...Sg7:d4! nie je mat. (Na 2.Dh6-c1+ nasl. Kg1:f2!!). Voj. Ladislav Honzek, Pacov. Tešíme sa na Vašu úlohu, ak bude dobrá, uverejníme ju. Svob. Bruno Palatý, Olomouc. To isté platí aj pre Vás. – Na Vašu druhú otázku odpovieme najbližšie.


Vzad <<  >> Vpred