Vzad <<  >> Vpred

Krása kompozičného šachu

Vedie: Bedrich Formánek

(04.2003)



Skladba č. 55

Ivan Frič

Časopis čs. šachistů 1921









Samomat 5. ťahom (4–5)



Kontrolná notácia diagramu: b. Kc4 De5 Ve1 Ve3 (4), č. Kc2 Da1 Sb1 Pa2 b2 (5), biely začne a donúti čierneho, aby mu dal mat najneskôr piatym ťahom.


Slovenskí šachoví skladatelia – Ivan Frič

Roky po I. svetovej vojne slovenskému kompozičnému šachu veľmi nepriali. Z tohto obdobia sme dosiaľ spomenuli iba troch skladateľov: Košičana G. Kálniczkého, svetobežníka R. Rétiho a asi na dva roky Bratislavčana G. Breyera. V tejto nedobrej situácii prakticky jedinou novou posilou bol talentovaný Ivan Frič, ktorý svoju prvotinu uverejnil v októbri 1917. Narodil sa 15.2.1889 v Martine, ale značnú časť života strávil v Považskej Bystrici, kde aj zomrel - vo veľmi mladom veku, 31.7.1923. Vieme síce len o pätnástich jeho skladbách, ale ich zameranie bolo pre Slovensko netypické a úroveň veľmi dobrá: išlo o 8 štúdií, 6 samomatov a 1 trojťažku. Mal zmysel pre hlboké analýzy, čo prejavil najmä v štúdii z r. 1918 (s materiálom V+S proti V), ktorá sa dostala do Albumu FIDE, ale aj vo veľmi dlhých samomatoch: jeden z nich má dokonca rovných 100 ťahov! Nie sme si istí, či sú všetky tieto diela korektné, ale už samotnú odvahu autora v tomto žánri treba kvitovať. Ako ukážku z Fričovej tvorby sme vybrali samomat iba pätťahový, zato však kombinačne zaujímavý, ktorý sa veľmi páčil riešiteľom vtedajšieho šachového mesačníka.

Riešenie skladby: 1.Va3 Kd2 2.Da5+ Kc2 3.Kb4 Kd2 4.Kb3+ Kd3 5.Db4 Sc2 mat (modelový). Manéver bieleho kráľa, ktorý sa dostane na cieľové pole pomocou zacláňania bielych figúr, sa stal jedným z typických samomatových postupov.



Foto: archív autora


Vzad <<  >> Vpred