Vzad <<  >> Vpred

KOMPOZIČNÝ ŠACH

Vedie: Bedrich Formánek

(28.12.1991)



Skladba č. 85Karl A. L. Kubbel

Süddeutsche Schachblätter 1907









Mat 2. ťahom (3+3)

žartovná skladba


Skladba č. 86Emil Palkoska

The Leader 1903









Mat 3. ťahom (3+1)

žartovná skladba



Každý žáner umenia má svoje veselé, žartovné, vtipné, či až satirické prejavy. Pochopiteľne, kompozičný šach nemôže ostať bokom – a dokonca do Šachovej terminológie (vydavateľstvo SAV, 1968) sa dostala definícia žartovnej skladby: ide o skladbu s vtipným riešením, ktorého idea spočíva v zmene pravidla, pričom sa na túto zmenu vo výzve neupozorní. Ak pritom použijeme platnú ekvivalenciu vtipný = duchaplne žartovný, tak to vychádza na skladbu, ktorej riešeniu sa ani nemusíme smiať, ale skôr oceniť jeho duchaplnosť. Na druhej strane neupozornenie na zmenu pravidla vedie k tomu, že žartovné skladby majú často charakter rébusov, čiže veľmi náročných hádaniek, ktoré môžu u riešiteľov vyvolať možno aj hnev – ak im venujú veľa času a predsa ich nevyriešia. Pre žartovné skladby však hovorí ich dlhá história: už r. 1863 vytvorili žartovnú skladbu (možno ako prvý) Arnold Pongrácz z Trnavy, neskôr sa im venovali viacerí významní skladatelia z rôznych krajín (napr. Lotyš K. A. L. Kubbel, Čech dr. E. Palkoska), malú monografiu s názvom Žertem doopravdy vydal český kňaz (a strýko bratov Pachmanovcov), Josef Cumpe presne pred 50 rokmi (na Vianoce 1941), a v poslednom štvrťstoročí sa ťažisko tvorby žartovných skladieb prenieslo – čuduj sa svete! – na Slovensko (napr. aj jediná žartovná skladba v Albumoch FIDE je dielom slovenského autora). Náš národ má nesporne zmysel pre humor (len tak mimochodom by ho mal viac prejavovať aj v politickom ringu).

Na dnešných diagramoch sú dve tak trochu podobné skladby. Čitateľom odporúčame, aby sa pokúsili vyriešiť aj dvojťažku; ale pre každý prípad jej riešenie uvádzame na konci rubriky. Na samostatné riešenie predkladáme Palkoskovu trojťažku: pravda, zdanlivo najsilnejšie 1.d8D? nevedie k cieľu napríklad aj pre paty 1...Kc6 2.Vb2, alebo 1...Ke6 2.Vf2. V čom bude žart? Riešenie pošlite do 10 dní na adresu redakcie NÁRODNEJ OBRODY, Martanovičova 25, 819 31 Bratislava, s označením ŠACH. Dvaja vyžrebovaní riešitelia vyhrajú knihu.

(Kontrolná notácia diagramov: č. 85 b. Ka4 Dd7 Pb7 (3), č. Ka6 Sa7 Pb6 (3), biely začne a dá mat druhým ťahom, žartovná skladba; č. 86 b. Kd4 Vd2 Pd7 (3), č. Kd6 (1), biely začne a dá mat najneskôr tretím ťahom, žartovná skladba.)

Riešenie skladby č. 78 (Kipping) z 29.11.1991: Intencia 1.Db4 tempo s dvoma krásnymi variantmi 1...K:a7+ 2.b8J mat, 1...K:c7+ 2.b:a8J mat a jedným doplnkom 1...V:a7 2.Vc8 mat. Skúsení riešitelia môžu namietať, že na šachy bielemu kráľovi pred úvodníkom nie sú pripravené maty, ale ešte skúsenejší si všimli závažnejšiu chybu: čiernemu chýba tzv. posledný ťah, ktorým sa dospelo k diagramovému postaveniu (odkiaľ by sa bol dostal kráľom na b8, alebo vežou na a8?). Postavenie je preto podľa pravidiel kompozičného šachu nelegálne!

* Knihy posielame týmto dvom riešiteľom: Vojtech Balogh, 076 77 Veľké Slemence 102 a Ján Košár, blok Hnilec, Allendeho 22, 059 51 Matejovce.

* (Riešenie Kubbelovej žartovnej dvojťažky: 1.b8 s premenou na čierneho strelca a 2.Dc8 mat, resp. 1...b5+ 2.D:b5 mat...) (FF)


Vzad <<  >> Vpred