Vzad << >> Vpred

ŠACHOVÉ OKIENKO

Vedie Ivan Garaj

(11. 11. 1966)


Problém č. 262

László Apró, Maďarsko

Originál pre Ľud









Mat 2. ťahom (8+3=11)



Kontrolná notácia: bKc7 Db5 Vd6 Vg3 Jd4 Je3 Pe5 h2 (8), čKe4 Pb7 h3 (3) – dvojťažka.


XVII. Šachová olympiáda sa začala

Havana, 25. 10. 1966. V tento deň sa v prepychovom hoteli Habana Libre v hlavnom meste Kuby začala XVII. šachová olympiáda družstiev za účasti 52 štátov.

Tradícia šachových olympiád sa datuje od roku 1927. Každý štát vysiela družstvo štyroch šachistov a dvoch náhradníkov.

Prvé šachové olympiády sa hrali len v jednej skupine. S postupným rastom účastníkov boli družstvá rozdelené do skupín, kde hrali kvalifikáciu. Potom z prvých 3–4 (na posledných olympiádach už len z dvoch) utvorili finálovú skupinu, z ktorej víťaz sa stáva majstrom sveta v praktickom šachu družstiev.

Víťaz je odmenený zlatým Pohárom FIDE, ktorý v roku 1927 založil anglický šachový činiteľ Hamilton Russel. Členovia víťazného družstva sú odmenení navyše zlatými medailami. Členovia družstiev na 2. a 3. mieste obdržia strieborné a bronzové medaily.

Na XVII. šachovej olympiáde v Havane hrá 52 družstiev rozdelených do 7 kvalifikačných skupín. Naše družstvo v zložení vm. Pachman, Filip, Hort, Kaválek, Jansa a mm. Ujtelky bolo zaradené do V. skupiny spolu s NDR, Kanadou, Škótskom, Talianskom, Cyprusom a Luxemburskom. V prvom kole sme hrali nerozhodne s NDR 2:2. V ďalších kolách sme potom porazili postupne Luxembursko, Taliansko, Cyprus a Škótsko zhodným pomerom 4:0 a nakoniec Kanadu 3:1. ČSSR sa tak stala víťazom V. kvalifikačnej skupiny s celkovým súčtom bodov 21 a spolu s NDR (skončila na druhom mieste) postúpila do finále. Z ostatných skupín postúpilo 12 ďalších finalistov: SSSR, Španielsko, Juhoslávia, Island, USA, Nórsko, Argentína, Dánsko, Maďarsko, Kuba, Rumunsko a Bulharsko. I. G.


Vzad << >> Vpred