142 Vzad <<  >> Vpred 144

ŠACHY

Vedie Bedrich Formánek

(24.3.1956)


Korešpondenciu pre túto rubriku posielajte na adresu redakcie Ľudu, Bratislava, Michalská 3, s poznámkou "ŠACHY".



Úloha č. 227

Stefan Schneider

"Schach-Express", 1948









Mat 4. ťahom (6–4)



Zriedka sa dozvieme niečo o rakúskom úlohovom šachu, ale každá zpráva je zaujímavá. V Rakúsku, rovnako ako v Nemecku, prevláda logický smer, ktorý v poslednej dobe osviežilo mnoho nových nápadov a ktorý po prílišnom teoretizovaní nachádza dnes cestu aj k menej skúseným riešiteľom, lebo okrem prísne logickej výstavby kombinácie sa snaží tiež o jej zaujímavosť. Dr. H. Lepuschütz a S. Schneider sú najväčšími zjavmi rakúskej "odbočky" novonemeckej školy, ktorú ilustrujeme dnešnou štvorťažkou. Veríme, že upúta riešiteľov svojou duchaplnosťou a jasnou logikou, hoci nepatrí medzi skladby vrcholnej úrovne. Na základe tohto príkladu a Havlových úloh z minulej rubriky by sme od riešiteľov radi počuli porovnanie českej a novonemeckej školy. (Najlepšie odpovede uverejníme.) – Riešenie pošlite do 14 dní od uverejnenia.


Veľký úspech

dosiahli na minuloročnom turnaji časopisu "Magyar Sakkélet" dvaja slovenskí skladatelia Ľ. Lačný a A. Pituk. Prvý získal druhú cenu a druhý tretiu vo veľmi silnej medzinárodnej konkurencii. No čo je na tomto úspechu najzaujímavejšie, skryla vo svojom postavení Lačného úloha a skryla to dokonca aj pred samým rozhodcom. Len pri pozornom skúmaní sa dá totiž zistiť, že idea úlohy patrí k tým, ktoré sa pokladajú za nedostižné: cyklická zámena štyroch matov! Neuveriteľné, ale doslova pravdivé.

A k týmto úspechom sa veľmi pekne pridružuje výkon mladého L. Salaiho z Lučenca, ktorý dosiahol to, čo sa ešte nepodarilo žiadnemu skladateľovi: vyhral prvé dve ceny v medzinárodnej súťaži denníka "Práca", najväčšej československej súťaži dvojťažiek a naviac aj veľmi cenné čestné uznanie v turnaji poľskej "Trybuny Robotniczej".

Riešenia úloh uverejníme v nasledujúcej rubrike.


142 Vzad <<  >> Vpred 144