115 Vzad <<  >> Vpred 117

ŠACHY

Vedie Bedrich Formánek

(20.8.1955)



Šport, partia, problém

V šachu je poskrývaných mnoho "bezúčelných" krás a mnohý šachista si s ľútosťou pomyslí na nádhernú kombináciu, ktorá by mohla urobiť jeho meno známym v celom šachovom svete, nebyť toho – zavadzajúceho pešiaka, súperovho medzišachu, veže stojacej tak mizerne práve na h1 miesto na h2, časovej tiesne, atď. A je skutočne škoda takej kombinácie, bolo by dobré svetu ju ukázať. Sadne si teda doma sám, v kľude, bez časovej tiesne, bez protivného súpera, vyhodí zbytočného pešiaka a iné zbytočnosti, preloží vežu na h2, znemožní medzišach – a nádherná kombinácia sa uskutočnila. Postupuje asi tak ako napr. baletný majster, ktorému sa zapáčil jeden pohyb brazílskeho futbalistu s nohou vo výške 2 m a doma by ho nacvičoval ako prvok svojho baletného vystúpenia.

A tak náš šachista stvoril šachovú kompozíciu, šachový problém, štúdiu alebo úlohu. Použil prvky partiovej kombinácie, ktorá sa nemusela, ale aj mohla uskutočniť, dal im krajšiu formu, podľa možností kombináciu zjemnil a obohatil ďalšími zaujímavými myšlienkami. To všetko mohol, lebo mal istú umeleckú voľnosť, nebol obmedzený postavením figúr z partie, ani časom. Na úkor športovej stránky šachu, ktorá tým zanikla, zdôraznil jeho estetické hodnoty. – Že sa jeho problém podobá hranému šachu, je zrejmé: základ oboch tvoria pravidlá o chode figúr a z toho plynúce prvky (motívy) kombinácií. Bude sa však od neho iste aj odlišovať. Ukážeme to na príkladoch v nasledujúcej rubrike.


Úlohy do riešiteľskej súťaže



Úloha č. 177

Ladislav Poláček (Bratislava)

Originál pre "Ľud"

IV. tematický turnaj









Mat 3. ťahom (6–7)





Úloha č. 178

Ján Janček (Solčany)

Originál pre "Ľud"

IV. tematický turnaj









Mat 3. ťahom (10–8)



V máji sme vypísali IV. tematický turnaj v skladaní šachových úloh. Úlohou je zložiť trojťažku, v ktorej dvoch variantoch sa vyskytne prerušenie čiernej figúry čiernou. Termín pre zasielanie je 30. septembra 1955: dodnes sme dostali 5 úloh, z ktorých dve uverejňujeme. V Poláčkovej sa prerušujú vzájomne veže a v treťom variante vystúpi nepriame prerušenie strelca. Jančekova úloha má len dva varianty s prerušením, no zaujme opakujúce sa tempo. Obe úlohy sú v riešiteľskej súťaži o 10 cien. Riešenie pošlite do 14 dní na adresu redakcie s poznámkou "Šachy".


Oprava: Čierne figúrky v Björklundovej úlohe č. 170: Ke3, Da8, Vc8, Vh4, Sb7, Jd4 atď. – V úlohe č. 173 nie je chyba. Po tretom ťahu bieleho má byť čierny kráľ v pate (nie v mate). – Juhoslovanský úlohový časopis sa nazýva "Problem" (s krátkym e).


115 Vzad <<  >> Vpred 117